Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Yağmacılar Cirit Atıyor Formula 1 Ruhsat Gözlüyor

Her yıl İstanbul'a 1 milyon ek turist ve turist başına 500 dolar ortalama gelir getirmesi beklenen Formula 1 projesi, bürokratik engeller yüzünden

Hürriyet
Yağmacılar Cirit Atıyor Formula 1 Ruhsat Gözlüyor

b>Her yıl İstanbul'a 1 milyon ek turist ve turist başına 500 dolar ortalama gelir getirmesi beklenen Formula 1 projesi, bürokratik engeller yüzünden bir yıldır tek çivi çakılmadan bekliyor.

Yağmacılar anında iş bitirirken, İstanbul'a yılda 1 milyon ek turist getirecek Formula 1 projesi, bürokratik engeller yüzünden bir yıl gecikti. İTO Başkanı Mehmet Yıldırım, ‘‘Bir yıl uğraştık, 10 trilyon harcadık, ruhsat alamadık’’ dedi. Yasa değiştirildi, ruhsat çözüm aşamasına geldi.

Yolsuzlukların milyar dolarları bulduğu, yağmacıların ellerini kollarını sallayarak arsa parsellediği Türkiye'de, 1 yıldır Formula 1 mücadelesi veriliyor. Her yıl İstanbul'a 1 milyon ek turist ve turist başına 500 dolar ortalama gelir getirmesi beklenen Formula 1 projesi bürokratik engeller yüzünden bir çivi çakılmadan bekliyor. Projenin yapımını üstlenen ve bunun için 100 milyon dolarlık bir bütçe ayıran İstanbul Ticaret Odası Başkanı (İTO) Mehmet Yıldırım, ‘‘1 yıldan beri İTO Başkanı olarak ben bile ülke yararına olacak bir yatırımı gerçekleştiremiyorum. ‘Türkiye'de niye yatırım yapılmıyor'un cevabı açıktır’’ dedi.

2002 yılının ağustos ayında Bakanlar Kurulu’nun onayıyla Türkiye'de yapılmasına karar verilen Formula 1 projesinin başlaması için 1 yıldır büyük mücadele veriliyor. Tuzla'da ikinci yatını inşaa ettiren Formula 1 patronu Bernie Ecclestone, kasım ayında yarışların yapılması için İstanbul'u seçtikten sonra ilk etapta İTO inşaatı üstlendi.

ÜÇ BELEDİYE KAPIŞTI

Formula 1 pistinin ve tesislerinin yapımı için Pendik'de 2 bin 500 dönümlük arazi uygun görüldü ve Bakanlar Kurulu tarafından onaylandı. Ancak yarış pistinin inşaa edileceği arazi Tuzla, Orhanlı ve Akfırat belediyeleri arasında ihtilafa neden olunca ruhsatın alınması tam bir kaosa dönüştü.

2 bin 500 dönümlük arazide her belediye hak iddia edince olay mahkemeye taşındı ve ruhsat alınamadığı için Formula 1 projesinde temel atma işi ertelenmeye başladı. İTO tarafından daha önce geçen haziran ayında temeli atılması planlanan inşaat, belediyelerin arasındaki ihtilaf nedeniyle iki ay sarkarak eylül ayına kaydırıldı. İTO Başkanı Mehmet Yıldırım, ‘‘İTO olarak Formula 1'in inşaatını başlatmak amacıyla 1 yıldır bürokrasiyle savaşıyoruz. Bugüne kadar toplam 176 imza topladık, 6 bakanlıktan geçtik ve kazma vurmadan 10 trilyon lira harcadık. Ama yine de ruhsat alamadık’’ dedi.

RUHSATLA BİTMİYOR

İTO'nun Formula 1 için ruhsat alamaması, bölgedeki üç belediyenin birbirine girmesinden kaynaklandı. Ruhsatı verecek makam ‘‘tek’’e düşmeyince, sorun da uzun süre çözülemedi. Ruhsat sorununun çözümü için ağustos ayı başında yasa değişikliği bile yapıldı.

Sorunların sadece ruhsat almakla sınırlı olmadığını kaydeden Yıldırım şunları söyledi: ‘‘İSKİ'den karayollarına, çevrecilerden, Tarım Bakanlığı'na herkes Formula 1 projesi için bir anda muhalefet oldu. Biri ‘orada kelebek var' diye ortaya çıkıyor. Diğeri ‘çok değerli funda var' diyor. Türkiye'yi tanıtacak bu proje için bizi o kadar çok yordularki. Oralara konut yapsak anlarız. Formula 1 projesi peyzaj bir proje. Yeşili ve ağacı koruyor. Neyse ki şu anda hepsi daha olumlu bakıyor.’’

Yasa değişti, temel 10 Eylül'de atılacak

İTO Başkanı Mehmet Yıldırım, Formula 1 konusunun hassasiyetini bakanlara aktardıklarını ve arazinin turizm alanı olmasını istediklerini belirterek, ‘‘Bunun üzerine Turizm Bakanlığı, Turizm Teşvik Kanunu'nda değişiklik yaparak, birden fazla belediyenin hak iddia ettiği arazilerde ruhsat verme izni Turizm Bakanlığı'na geçmiş oldu. Kanundaki bu değişiklik 1 Ağustos'ta Resmi Gazete'de yayınlandı’’ diye konuştu.

Mehmet Yıldırım, ruhsat işinin çözüme yaklaştığını ve Formula 1 projesinin temelinin 10 Eylül'de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından atılacağını belirterek, ‘‘Arazinin altyapısı ise Bayındırlık Bakanlığı tarafından oluşturuluyor’’ dedi.

Geciktik ama 2004 sonunda bitiririz

FIFA ve NBA'den sonra dünyanın en büyük üçüncü spor organizasyonu olan Formula 1 yarışları yapıldığı kentin turizm gelirlerini hızla artırıyor ve dünya genelinde 3 milyara yakın kişi tarafından televizyondan izleniyor. Türkiye'de 2005 yılında başlaması öngörülen yarışların her yıl en az 150 milyon dolarlık bir gelir sağlayacağı belirtiliyor. Bu nedenle ülke tanıtımına çok büyük katkısı bulunan Formula 1'in yarış pisti ve tesislerinin yapımı için İTO ayrı bir şirket kurdu. 2004 yılı sonunda İstanbul'da yarış yapılabilir hale gelineceğini kaydeden Mehmet Yıldırım, ‘‘Biz bu kadar gecikmeye rağmen inşaatı 2004 yılı sonunda bitirmeyi taahhüt ediyoruz’’ dedi.

Ecclestone, ‘Önce Çin sonra Hindistan' dedi

Formula 1 patronu Bernie Ecclestone, geçtiğimiz ay Hindistan'da bir dergiye önümüzdeki yıllarda yarışların yapılacağı ülkeler hakkında açıklamalar yapmış ancak bu ülkeler içinde Türkiye'den hiç söz etmemişti. Ecclestone, 2004 yılında Çin ve Bahreyn'de ilk kez yarışların düzenleneceğini belirterek, ‘‘Çin'de bir takım gelişmeler sağladıktan sonra Hindistan ikinci sırada yer alıyor’’ diye konuşmuştu. Bu açıklamalar sonrasında Türkiye'de 1 yıldır tek bir çivi bile çakılmayan Formula 1 projesinin iptal edililip edilmediği soruları gündeme gelmişti.


http://www.yapi.com.tr/haberler/yagmacilar-cirit-atiyor-formula-1-ruhsat-gozluyor_5306.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!