Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Galataport İhalesine Girme Kararı Aldılar!

Teklif verme süresi ay sonunda bitecek ihale için şartname alan Torunlar GYO 'nun Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun, Türkiye'de artık öyle kolay, ucuz lokma olmadığını söyledi.

yapi.com.tr
Galataport İhalesine Girme Kararı Aldılar!

Dünya Gazetesi'nin haberine göre, "Salıpazarı Liman Sahası" olarak 30 yıl süreyle tekrar ihaleye çıkarılan Galataport alanı için sona yaklaşılırken, Torunlar da, ihaleye girmeyi planladığını açıkladı. Mehmet Kutman'ın sahibi olduğu Global Holding'in, İsrailli Sami Ofer ortaklığı ile 2005'te kazandığı ancak ihalesi 2006'da Danıştay tarafından iptal edilen Galataport'a yerli ve yabancı çok sayıda yatırımcı ve fonun ilgi göstermesi bekleniyor. "'İşletme hakkının devri" yöntemiyle özelleştirilecek Salıpazarı Liman Sahası ihalesi için son teklif verme süresi 30 Nisan 2013 olarak belirlendi.

'Her an her şey olabilir'

Bu arada, "Salıpazarı Liman Sahası" adıyla 8 yıl aradan sonra ikinci kez gerçekleştirilecek ihale yine mahkemelik oldu. TMMOB Mimarlar Odası, Şehir Plancıları Odası ve İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul şubelerinin ortak açtığı davada projenin yürütmesinin durdurularak iptali isteniyor. İhale şartnamesi alan Torunlar GYO'nun Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun, ihale için kısa bir süre kaldığını ifade ederek, "Eğer hazırlanabilirsek ihaleye girmeyi düşünüyoruz. (Tek başımıza ya da ortakla mı ) Her an herşey olabilir. 30 Nisan'a daha zaman var. Son dakikaya kadar herşey olabilir. Konuştuğumuz birileri var" diye konuştu.

'Türkiye'de nöbetçi itirazcılar var'

İhaleye girmemenin de ihtimal dahilinde olduğunu belirten Torun, ilk ihaleden bu yana şartların çok değiştiğini, o zaman öngörülen gelişmeler ve fiyatın çok farklı olduğunu söyledi. Türkiye'nin her geçen gün değiştiğini ifade eden Torun, Türkiye'de artık ihalelerin beklentilerin üzerinde gerçekleştiğini kaydetti. Torun, "Çünkü artık Türkiye'de çok müteşebbis bir yatırımcı kitlesi ve kredi imkanları var. O nedenle kimse artık kimseye fırsat bırakmıyor. Artık öyle kolay, ucuz lokma yok. Türkiye için artık her mal kıymetli" dedi. İhalenin mahkemelik olduğunun hatırlatılması üzerine de Torun, "Türkiye'de nöbetçi itirazcılar var. Onlar her zaman herşeye itiraz edebilirler" şeklinde konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/galataport-ihalesine-girme-karari-aldilar_107585.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!