Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Galataport’ta İhale Süreci Yeniden Başlıyor

Galataport olarak bilinen Karaköy’deki İstanbul “Salıpazarı Limanı” için ihale ilanına bu hafta çıkılması planlanıyor. Teklifler ise Nisan sonunda alınacak.

yapi.com.tr
Galataport’ta İhale Süreci Yeniden Başlıyor

Karaköy'den Tophane'ye kadar olan 1,200 metrelik sahil şeridi ve yaklaşık 100,000 metrekarelik alanda alışveriş merkezleri, oteller ve liman yapım-işletimini kapsayan Galataport, diğer adıyla Salıpazarı Kruvaziyer Limanı ihalesi bu yılın ilk yarısında tamamlanacak.

CNBC-e’nin haberine göre yetkililer, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın ihale ilanını bu hafta içinde yayımlamayı planladığını söyledi. “İhalede tekliflerse Nisan sonunda alınacak” diyen bir başka yetkili,ihale yönteminin 30 yıllığına işlet hakkı devri olacağını söyledi.

Nargileciler kaldırılıyor

Galataport’un yeni imar planına göre, “imar planına aykırı” olduğu tespit edilen nargileciler  gidecek, onlardan boşalan alan halka açık meydana dönüştürülecek.

Yaklaşık 1,200 metrelik sahil şeridine 10 metre eninde dolgu alanı da yapılacak. Salıpazarı Rıhtımındaki mevcut antrepolar da ihaleyi kazanan şirket tarafından yıkılabilecek.

“İstanbul Modern ve Mimar Sinan Üniversitesi yıkılmayacak”

Habere göre yetkililer, proje kapsamında yıkılmayacak yapılar arasında İstanbul Modern ile Mimar Sinan Üniversitesi’nin de yer aldığını söylediler. Bir yetkili, “Mimar Sinan Üniversitesi’nin binasıyla ilgili bir müze projesi var. Bu hayata geçecek” dedi. Liman alanında tarihi eser olarak tescilli Genel Müdürlük binası, yolcu terminali, Çinlihan ve Paket Postanesi de yine proje içinde korunacak binalar olacak. Konaklama ve dinlenme tesislerini kapsayan turizm merkezi de yer alacak projede, alışveriş merkezleri ve restoranlar inşası da planlanıyor.


İptal edilen ihalede en yüksek teklif 3,5 milyar dolardı

Galataport ilk olarak 2005'te görücüye çıktığında ihaleyi İsrailli işadamı Sami Ofer ile işadamı Mehmet Kutman'ın ortaklığındaki Royal Caribbien konsorsiyumu, 3 milyar 538 milyon euroluk en yüksek teklifiyle kazanmıştı. Ancak ihale Danıştay tarafından  iptal edilmişti.

Danıştay'ın ilk ihaleyi iptal ederken ortaya koyduğu imar sorunlarını çözmek için yaklaşık 2 yıl önce başlatılan çalışmalar geçen yıl tamamlandı ve yeni nazım imar planı 24 Ekim 2012’de Resmi Gazete’de yayımlandı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/galataportta-ihale-sureci-yeniden-basliyor_104324.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!