Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Galataport'a İhtiyacımız Var

Beyoğlu Belediye Başkanı Misbah Demircan'a göre Koruma Amaçlı İmar Planı'nın en iyi yanı, evlerin hızla yenilenecek olması. Demircan, yeni turizm ve ticaret alanlarından semt sakinlerinin kazanacağını söylüyor.

yapi.com.tr
Galataport'a İhtiyacımız Var

p>Fotoğraf: Muhsin Akgün

Beyoğlu Belediye Başkanı Misbah Demircan, Radikal Gazetesi'nden Cem Erciyes'in sorularını yanıtladı.

Koruma amaçlı imar planı Beyoğlu’na ne getiriyor?

Koruma Amaçlı İmar Planı bize pratikte neyi getirecek onu söyleyeyim. Diyelim ki siz Cihangir’de bir apartman yapmak istiyorsunuz, tarihi eser değil, tarihi esere komşu değil… Hiçbir şey yapamıyordunuz. Bölgenin imar planı yok diye. Bu insanlar 18 yıldır bekliyordu. Şimdi yapmak isteyen hızlı hızlı binasını yapacak. Beyoğlu’ndaki bütün eserlerin restorasyonu yine Anıtlar Kurulu’na gidecek. Tarihi esere komşu olan bina da Anıtlar Kurulu’na gidecek.

Kat haklarında, imar izinlerinde değişiklik var mı?

Hayır yok. Eskiden buranın bir planı vardı, iptal oldu. Yeni planla şu geldi: Burada diyelim eski bir bina vardı. Sen bu binanın eski olduğunu kayda yazmamıştın. Onu yıkıp yerine yeni bir bina dikiliyordu. Şimdi bu kalktı. Koruma amaçlı olduğu için bütün korunması gereken binalar fişlendi ve zapturapt altına alındı. Bu, tarihi koruduk anlamına geliyor. Artık keyfi inşaat yapamazsın. Koruma altına alınması gerekenler tescil altına alındı, tescil olmayanlara da hakları verildi.

Sivil toplum kuruluşları ‘Biz bu plana dahil edilmedik’ diyor.

Böyle bir şey yok. Bakın bu plana 18 yıldır çalışılıyor. Burası sit bölgesi ve herkes işin içinde. Mesela Anıtlar Kurulu bir sivil toplum örgütüdür, Anıtlar Kurulu’nun üyeleri kimler, üniversitelerden, belediyeden gelen temsilciler. Burada bir akil insanlar topluluğu var, onlar karar vermiş. Zaten plan şartıdır. Siz Gaziosmanpaşa’da plan yaparken de buna ilçe belediyesi, Büyükşehir Belediyesi ve oranın sivil toplum örgütleri filan katılır. Bizde koruma amaçlı olduğu için bir de Anıtlar Kurulu ayrıca katılıyor.

Beyoğlu’nda yaşayanlar için daha fazla yeşil alan yaratmak gibi bir planınız var mı?

Doğruyu konuşmak lazım. Beyoğlu geçmişte şekillenmiş. Eski kentler birbirine yakın binalarla, dar sokaklarda kuruludur. Zamanında burada yeterince yeşil alan kurulmamış, bundan sonra da yaratmak zor. Avrupa’nın bütün dar sokaklarında bu açmaz vardır. Bunu aşmanın tek yolu, binaların önünü çiçeklendirmek.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2  |   3
http://www.yapi.com.tr/haberler/galataporta-ihtiyacimiz-var_85396.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!