Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Galatasaray Üniversitesi'nin Tarihi Binası da Yandı

Galatasaray Üniversitesi'nin Beşiktaş yerleşkesindeki 142 yıllık ahşap binada çıkan yangın, büyük hasara neden oldu. Karadan ve denizden söndürme araçlarıyla müdahale edilen yangın sonucu çatı çökerken, bina da kullanılamaz hale geldi.

yapi.com.tr
  • Galatasaray Üniversitesi'nin Tarihi Binası da Yandı
  • Galatasaray Üniversitesi'nin Tarihi Binası da Yandı
  • Galatasaray Üniversitesi'nin Tarihi Binası da Yandı
  • Galatasaray Üniversitesi'nin Tarihi Binası da Yandı

Üniversitenin Beşiktaş Ortaköy'deki kampüsünde bulunan ve 1871 yılında inşa edilen tarihi ahşap binanın 3. katında iddiaya göre bir öğretim görevlisinin odasındaki elektrik kontağından yangın çıktı. Kısa sürede büyüyen yangın, çatıya da sıçradı. Olay yerine yönlendirilen Sarıyer, Beşiktaş, Şişli ve Beyoğlu İtfaiyesi ekipleri, 47 araç 110 personelle yangına müdahale ettiler. Kıyı Emniyeti'ne ait 5 geminin de denizden müdahale ettiği söndürme çalışmalarında, su ve köpük kullanıldı. İtfaiye ekiplerinin çalışması sırasında, polis de Çırağan Caddesi'ni trafiğe kapattı. Galatasaray Üniversitesi Rektörü Ethem Tolga, bir dumanla farkedilen yangına süratle müdahale edildiğini söyledi. Tolga, olay yerine gelen itfaiye ile yangın olmadığı için zabıt tutulurken çatıdan dumanlar yükseldiğini bildirdi.

Bir ay içinde üçüncü yangın

İstanbul'da bir ay içerisinde tarihi mekanlarda üçüncü kez yangın çıktı. Galatasaray Üniversitesi'nden önce, Aralık ayında Kapalıçarşı'da ve Cağaloğu'nda bulunan 150 yıllık İl Milli Eğitim Müdürlüğü binasında yangın çıkmıştı. Yangınlarda, tarihi mekanlarda büyük zarar meydana gelmişti.

Yanan bina, Feriye Sarayları olarak da bilinen ve Çırağan Sarayı’nın müştemilatı olan bina. Sultan Abdülaziz döneminde mimar Sarkis Balyan tarafından 1871’de inşa edilen ve resmi adı İbrahim Tevfik Efendi Sahilsarayı olan ana bina, uzun yıllar Galatasaray Lisesi’nin kız bölümü dersliği ve yatakhanesi olarak kullanıldıktan sonra Galatasaray İlkokulu’na tahsis edildi ve 1992 yılında da üniversiteye devredildi. İlk dönemde idari birimler, sınıflar, kütüphane ve öğretim üyelerinin bürolarını barındıran ana bina, günümüzde sadece idari birimlerin bir kısmı ile Hukuk, İİBF ve İletişim Fakülte sekreterliklerini ve bu fakültelerde görevli öğretim üyelerinin bürolarını içeriyor. 

Ara katları ahşap olan ve yangında çatısında çökme meydana gelen binanın restorasyonunun mümkün olup olmadığı sorgulanıyor ve binlerce tarihi kitabın durumu hakkındaki endişeler dile getiriliyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/galatasaray-universitesinin-tarihi-binasi-da-yandi_104025.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!