Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Garanti Bankası Teknoloji Kampüsü’ne BTM Optigreen Çatı Çözümü

BTM, yapımı 2018 yılında tamamlanan Garanti Bankası Teknoloji Kampüsü projesinde tercih edilen BTM Optigreen Type S (Cable) sistemi çözümüyle Türkiye yeşil çatı pazarında dikkat çekiyor.

yapi.com.tr
Garanti Bankası Teknoloji Kampüsü’ne BTM Optigreen Çatı Çözümü

Garanti Bankası Teknoloji Kampüsü projesi sadece Türkiye'nin değil, Avrupa’nın da metrajı büyük, değişken ve yüksek eğimde uygulaması yapılan özel ve spesifik bahçe çatı alanlarına sahip uluslararası projelerinden biridir. Öncelikli olarak bitkilendirilmiş yeşil alanlar olarak tasarlanan tepelerin altındaki mekanların yaşam ve konfor faktörü göz önüne alınarak kabuk döşemelerin su ve ısı yalıtımının en üst düzeyde sağlanması hedeflendi.

Alttaki yalıtıma zarar vermeden, değişken ve yüksek eğimdeki kabuk döşemelerin üzerinde toprağı tutmak ve kaymayı engelleyecek şekilde toprak tutucu sistemleri yerleştirmek için ise her türlü statik yükün hesabının yapılması ve risklerin minimize edilmesi amaçlandı.

Bu doğrultuda, tüm yükü taşıyacak, birbirine paralel konumlandırılmış çelik kablo ve aralarına geçme olarak yerleştirilen hafif, sağlam plastik ayaklardan oluşan BTM Optigreen Type S (cable) toprak tutucu sistem, bu proje için eğimlere en uygun ve uygulanabilirliği mümkün olan çözüm olarak belirlendi.

Ülkemizde son 15 yılda gerçekleştirilen nitelikli projelerde pek çok bahçe çatı uygulaması yapılmış olsa da yuvarlak, amorf ve değişken eğimde bir kabuk yüzeyde, benzer bir çalışma örneği yoktu. Avrupa’daki benzer 2 referansın da metrajının 4-5 katı büyüklükte bir uygulama alanı söz konusuydu. Bu sistemin patentine sahip Alman Optigreen firması için de bugüne kadarki en büyük uygulamalardan biri olacaktı.