Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 

İkinci El Konut Alımında Bunlara Dikkat!

2014 yılında 1 milyonu aşkın evin el değiştirdiğini belirten Keller Williams Türkiye Ülke Direktörü Emre Erol; ikinci el konut alım ve satımlarında objektif üçüncü bir gözün mutlaka bulunması gerektiğini, özellikle yaşanan tapu problemlerinin profesyonel danışmanların araştırmasına bırakılmasının doğru bir yöntem olduğunun altını çizdi.

yapi.com.tr
İkinci El Konut Alımında Bunlara Dikkat!

Keller Williams Türkiye Ülke Direktörü Emre Erol, ikinci el konut alımında takip edilmesi gereken adımlara yönelik açıklamalarda bulundu.  Her geçen gün hızla artan yeni konut projelerine rağmen ikinci el konuta talebin azalmadığını belirten Erol; “2014, TÜİK istatistiklerine göre Kasım ayının sonunda 1 milyon 30 bin 715 konut el değiştirdi. Yine TÜİK istatistikleri ele alındığında, İstanbul ve İzmir başta olmak üzere, Mersin, Tekirdağ, Kayseri, Kocaeli, Konya ve Muğla’da ikinci el konut satışı gerçekleşti. İkinci el konut alımlarının her geçen yıl arttığı düşünülürse, konut alacak tüketicileri daha dikkatli ve bilinçli olmaları konusunda uyarıyoruz. Alınması planlanan ikinci el konutta herhangi bir ipotek, haciz, borç vb. gibi bir kayıt olup olmadığının kontrol edilmesi, binanın deprem yönetmeliğine uygun olup olmaması ve evin topu durumunun araştırılması ileride sorun yaşamamanız için dikkat edilmesi gereken önemli noktalar”.

Brüt ile net metrekare farkına dikkat

Net ve brüt metrekare konusunda yaşanan karışıklığı gidermek için tapuya bakmanın mutlak gerekliliğini vurgulayan Erol, gayrimenkul alacakları uyardı. Erol, “Topuda mülk, brüt olarak belirtilir. Dolayısıyla fiyatlandırılması da brüt üzerinden yapılır. Yani balkon, asansör boşluğu vs. gibi alanlar brüt metrekarenin içerisindedir. Ancak hane halkı için yaşam alanı oldukça önemli. Dolayısıyla bireyler net metrekare üzerinden yaşam alanlarını planlamalı ve bu planlamaları yaparken bütçelerine dikkat etmeliler ” dedi.

EmreEmre ErolKonut alırken profesyonelliğe dikkat

Kurumsal, güvenilir, daha önce iş yapılan ya da bir tanıdığınızın tavsiyesi ile bulunan profesyonel danışmanlar ile çalışmanın; yaşanması muhtemel riskleri en aza indirgeyeceğini belirten Erol; “Mal sahibi ile doğrudan temas etmek bazen iki taraf için de sorunlara yol açabilir. Objektif ve profesyonel üçüncü bir kişiden fikir ve destek almak, satın alma sürecinin hızlı ve sağlıklı yönetilmesine destek olur. Profesyonel gayrimenkul danışmanı, alıcıya aradığı evin en iyisini, en kısa sürede bulmasına yardımcı olmasının yanı sıra gerekli resmi dokümanların eksiksiz temini ve süreç takibi, ev tesisatın yapısal bir hasara sahip olup olmadığın kontrolü, ortaya çıkan ya da çıkabilecek problemler konusunda alıcının bilgilendirilmesi ve bu problemlerin giderilmesi için çözümler üretilmesi gibi tüm süreç boyunca alıcıya birçok hizmet sağlamaktadır. Keller Williams olarak biz, yeni yasalar ve gelişmeler hakkında danışmanlarımıza sürekli eğitim vererek, müşterilerimize en iyi hizmeti sunmalarını sağlıyoruz” açıklamasında bulundu.

Zemin etüdü önemli

Türkiye’nin Kuzey Anadolu Fay Hattı, Doğu Anadolu Fay Hattı ve Ege Graben Sistemi üzerinde bulunması olası deprem riskini arttırıyor. Herkesin kabul ettiği deprem gerçeğinin konut seçerken göz ardı edilmemesi gerektiğini belirten Emre Erol; “Ülkemizdeki ikinci el konut stokundaki kalite ve yasal altyapının düşük olmasının mevcut stoktaki dönüşümü etkiliyor. Satın alımlarda konut sahiplerinin daha sonra herhangi bir sorun yaşamamaları ve can güvenliklerini korumaları için binanın yaşına, altyapısına ve özellikle bina ve zemin etüdü iyi yapılmış deprem yönetmenliğine uygunluğuna dikkat etmeleri gerekiyor.” diyerek sözlerini tamamladı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ikinci-el-konut-aliminda-bunlara-dikkat_128021.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Newlux PC Modüler Paneller

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!