Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Gaziemir Halkı Oksijen Deposuna Sahip Çıkıyor

Gaziemir Çevre Platformu, hafta sonu ilçede yapılan taşocağına ve 210 hektarlık zeytinlik alanının talanına karşı şenlik gibi eylem yaptı.

yapi.com.tr
Gaziemir Halkı Oksijen Deposuna Sahip Çıkıyor

Birgün Gazetesi'nden Gülsen Candemir'in haberine göre, Gaziemir’in oksijen deposu ormanlarının taşocağı ile yok edilmek istenmesine karşı ilçe halkı pazar günü şenlik gibi eylem yaptı. Yüzlerce kişi ile ilçenin Abdullah Arda Meydanı’nda toplanan Gaziemir Çevre Platformu üyeleri, buradan taşocağının bulunduğu alana yürüdü.

Tepe Mevkisi'ne kadar giden kalabalık, taşocağının karşısında şarkılarla, türkülerle, halkoyunları, tiyatro gösterisi ve uçurtmalarla eylemdeydi.

Gaziemir Çevre Platformu adına basın açıklaması yapan Ozan Süngü “Bu eylem çevremizi kirletenlere, suyumuzu zehirleyenlere, doğayı talan edenlere karşı bir eylemdir. Efem çukurunda yaşananların Gaziemir’de yaşanmaması için mücadele ediyoruz. Yağmurun ardından Gaziemir'in üzerine adeta çamur yağıyor. Kentimizin üstünden toz bulutu eksilmez, derelerimiz akmaz oldu. Hayatı boyunca hiçbir şey üretmemiş, bir ağaç dikip büyütmemiş beyinler, dağlarımıza, ormanlarımıza, yeşilimize göz dikmişler”dedi.

Eylemde açıklama yapan ilçe belediye başkanı Halil İbrahim Şenol ise, hiçbir planlama ve çalışmadan haberdar edilmediklerini söyleyerek, bakanlığın ve ilgili kurumların oturdukları yerden ilçeye dair planlar yaptığını söyledi. Türkiye’nin oksijeni en bol ilçelerden birine sahip Gaziemir için mücadeleyi sürdüreceklerini söyleyen Şenol, belediye olarak taşocağına karşı duracaklarını ifade etti.

Zeytinlikler kesilmişti

Ocak ayında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın hazırlayıp askıya çıkardığı İzmir-Manisa planlama bölgesi 1/100 bin ölçekli Çevre Düzeni Plan (ÇDP) değişikliğinde Gaziemir’de büyük tarım alanları kentsel dönüşüm alanına çevrildi. Yerel yönetimin devredışı bırakılıp Ankara’da hazırlanan planlara, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Gaziemir Belediyesi itiraz etti. Ancak daha uygulama planları hazırlanmadan bölgedeki yaşları 50 ile 100 arasında değişen yüzlerce zeytin ağacı kesildi. Bir günde yapılan zeytin katliamını Gaziemir Belediyesi zabıta memurları durdurdu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/gaziemir-halki-oksijen-deposuna-sahip-cikiyor_130059.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!