Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 

Gecekondu Mahallesinin Projesi Öğrencilerine Emanet

Atılım Üniversitesi Mimarlık Bölümü öğrencileri, Mamak’taki iki gecekondu mahallesine gidip bölge halkıyla konuştu. Öğrenciler, mahalle halkının istekleri doğrultusunda bir konut projesi yapacak.

yapi.com.tr
Gecekondu Mahallesinin Projesi Öğrencilerine Emanet

Atılım Üniversitesi Mimarlık Bölümü 2’nci sınıf öğrencileri, 23 Şubat Pazar günü Mamak’ın Dostlar ve Şirintepe gecekondu mahallelerine ziyarette bulundu. Sol Gazetesi'nden Bayram Uluad'ın haberine göre, Mimarlık Bölüm Başkan Yardımcısı Emel Akın, bu ziyaretleri, gecekondu semtlerinde konut ve sosyal doku tasarımı için gerçekleştirdiklerini iletti.

Emel Akın’a alan çalışmasında eşlik eden öğretim elemanları Mete Öz, Reha Benderlioğlu, Hüseyin Bütüner, Gizem Deniz Güneri ve Yeşim Uysal, öğrencilerden ve ziyaretten beklentileri hakkında şöyle konuştu: “Gecekondu sakinleriyle konuştuk, fotoğraf çektik, bölge hakkında bilgi aldık. Öğrenciler, bu bilgiler ışığında gecekonduda oturanların gereksinimlerini göz önüne alarak yeni bir yaşam alanı tasarlayacak ve konut projesi yapacak.” Öğretim elemanları, öğrencilerden, çevreye ve yerelliğe duyarlı çözüm üretmelerini istedi.

Mahalle kültürü

Öğrencilerden Büşra Işıkçı, “Projede, mahalle sakinlerinin nasıl bir yaşam istediklerini ve aile yapılarının, komşuluk ilişkilerinin ışığında nasıl bir konuta ihtiyaç duyduklarını saptıyoruz. Bölge halkı, genelde tek katlı ya da en fazla iki-üç katlı konut istiyor. Onların asıl istediği, var olan ilişkilerine zarar gelmemesi” dedi.

Öğrencilerden Mustafa Coşar ise “Buradaki insanların, çocukluklarını ve gençliklerini yaşadıkları mahalleyi terk etmek istemediklerini fark ettim. Bu da bize mahalle kültürünü yeniden hatırlattı” diye konuştu.

Rantçıların gözü burada

Şirintepe Mahallesi’nde ise kentsel dönüşüm süreci yaşanıyor. Bölge halkı yıllardır yaşadığı evlerinden çıkarılmakla karşı karşıya ve mahallelinin gösterdiği dirençten ötürü proje tamamlanabilmiş değil. Öğrencilerin bölgeye yapmış olduğu ziyaret ve proje çizimleri, mahallelinin bilgilenmesine ve yapılacak herhangi bir dönüşüm sürecinde ellerinde alternatif bir proje olmasına yardımcı olacak. Üniversite öğrencilerinin yapmış olduğu projeler bölge halkıyla da paylaşılacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/gecekondu-mahallesinin-projesi-ogrencilerine-emanet_117668.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!