Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Geleneksel 'Huğ Evini' Müzeye Dönüştürdü

Çocukluğunun geçtiği Çukurova yöresine özgü ot, çalı ve çamurdan yapılan geleneksel "huğ evini" müzeye dönüştüren koleksiyoncu, unutulmaya yüz tutmuş eski tarım ve ev eşyalarını burada sergiliyor.

yapi.com.tr/AA
Geleneksel 'Huğ Evini' Müzeye Dönüştürdü

Osmaniyeli koleksiyoncu Celal Düzler, doğup büyüdüğü Çukurova yöresine özgü ot, çalı ve çamurdan yapılan ve daha sonraki yıllarda betonla sağlamlaştırılan geleneksel "huğ evini" unutulmaya yüz tutmuş ev ve tarım eşyalarının sergilediği müzeye dönüştürdü.

Türkiye’nin en önemli tarihi alanları arasında yer alan Anavarza Antik Kenti yanındaki Tozlu köyünde yaşayan 59 yaşındaki Düzler, 9 yaşından bu yana radyo, kara saban, ahize, bakır ev gereçleri, testiler, dokumacılıkta ve kalaycılıkta kullanılan aletler gibi eşyalardan oluşan yaklaşık 500 obje biriktirdi.

Doğup büyüdüğü tek odalı geleneksel evde bunları sergilemeye başlayan 5 çocuk 8 torun sahibi Düzler, köy sakinlerini yanı sıra bölgeye misafirliğe gelenleri, oluşturduğu müzeyi gezdiriyor.

Düzler, yaptığı açıklamada, çocukluk merakıyla yarım asırdır eski alet ve eşyaları biriktirdiğini söyledi.

Yaşadığı evin bahçesindeki çalı ve çamur kullanılarak yapılan huğ (bağ ve bahçe kulübesi) evinde topladığı eşyaları sergilediğini belirten Düzler, "Eski eşyaları toplamaya çocuk yaşta başladım. Arkadaşların, köy sakinleri ve eşimin her zaman desteğini görüyorum. Köyümüzde oluşturduğum müzeyle atalarımızın kullandığı eşyaları gelecek kuşaklara aktarıyorum. Özellikle tatillerde bölgeye gelen gurbetçiler müzeme ilgi gösteriyor." diye konuştu.

ETİKETLER: müze huğ evi
http://www.yapi.com.tr/haberler/geleneksel-hug-evini-muzeye-donusturdu_156715.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!