Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Güneş Enerjisi Ekipmanı için 30 Şirkete Devlet Desteği

Türkiye’deki güneş enerjisi ekipmanı üreticilerinin ihracatını artırmak amacıyla kümelenme çalışması başlatıldı. GÜNDER’in yürüttüğü program kapsamında Uluslararası Rekabetçiliği Geliştirme desteklerinden yararlanacak 30 firma belirlendi.

yapi.com.tr
Güneş Enerjisi Ekipmanı için 30 Şirkete Devlet Desteği

Türkiye’deki güneş enerjisi ekipmanı üreticilerinin ihracatını artırmak amacıyla kümelenme çalışması başlatıldı. GÜNDER’in yürüttüğü program kapsamında Uluslararası Rekabetçiliği Geliştirme desteklerinden yararlanacak 30 firma belirlendi. Türkiye geneline yayılmış üyelerden oluşan küme katılımcıları fotovoltaik panel üreticileri ve tamamlayıcı ürün üreticileri (taşıyıcı sistem-kablo vs.) ile bu ürünleri kullanarak anahtar teslimi sistem kurulumu yapan firmalardan oluşuyor. Ekonomi Bakanlığı tarafından sağlanan Uluslararası Rekabetçiliği Geliştirme (Ur-Ge) destekleri kapsamında katılımcı firmaların ihracat rakamlarının en az yüzde 40 oranında artırılması hedefleniyor. Uluslararası Güneş Enerjisi Topluluğu Türkiye Bölümü GÜNDER, ‘Güneş Enerjisi Sektörü Kümelenme Programını’ hayata geçiriyor. 2017 ve 2018 yılları için belirlenen hedef pazarlar doğrultusunda yurtdışı fuar katılımları gerçekleştirilecek. Ekonomi Bakanlığı tarafından sağlanan Uluslararası Rekabetçiliği Geliştirme (Ur-Ge) destekleri kapsamında katılımcı firmaların ihracat rakamlarının en az yüzde 40 oranında artırılması hedefleniyor. Projenin 3 yıl sonunda tamamlanması planlanıyor.

Güneş enerjisine yönelik ekipman üretimi gerçekleştiren yatırımcıların Ekonomi Bakanlığı tarafından sağlanan Ur-Ge destekleri kapsamındaki küme desteklerinden yararlanabilmesi, strateji ve yol haritası çalışmasının hazırlanması hedefleniyor.

Ur-Ge kapsamındaki kümelenme destekleri, aynı sektörde faaliyet gösteren benzer ürün ve hizmet üreten firmaların birbirleriyle sinerjisini hayata geçirmek amacıyla oluşturulacak. Kümelenme destekleri, ihtiyaç analizi ve strateji belirlenmesinin ardından küme firmalarının alacağı danışmanlık, eğitim, fuar katılımları ile planlanacak.

Bununla birlikte küme oluşumuna katılan firmalardan ihracat yapmayanların ihracat yapabilecek yetkinliğe kavuşturulması, ihracat yapanların da ihracat kapasitelerinin geliştirilmesiyle birlikte firmaların rekabetçi ortamda üretim teknikleri ve sistemlerini geliştirmesi, katma değeri yüksek ürünler ortaya çıkarması amaçlanıyor.

Hedef ihracatı büyütmek

Ekonomi Bakanlığı tarafından desteklenen Ur-Ge projesinin üç sene sonundaki hedefi, katılımcı firmaların ihracat rakamlarını en az yüzde 40 oranında artırmak. Ur-Ge projesinin ilk aşaması ‘ihtiyaç analizi’. Bu çalışma sonucunda firmaların mevcut durumları değerlendirilerek eksikleri belirlenecek. Bu eksiklerin giderilmesi ve firmaların donanımlarının arttırılmasına yönelik eğitim eğitim organizasyonları düzenlenecek.

Üç yıllık program

Bu kapsamda firmaların ihracat rakamlarının arttırılması amacıyla 2016 yılı için üç adet yurtdışı fuar katılımı planlandı. Projenin tamamı üç sene olacak ve 2017-2018 yılları için belirlenen hedef pazarlar doğrultusunda yurtdışı fuar katılımları ve alım heyetleri getirilmesi gibi çalışmalar gerçekleştirilecek.

30 katılımcı firma

GÜNDER, güneş enerjisi teknolojilerinin geliştirilmesi, temel ve uygulamalı araştırma ve geliştirmenin özendirilmesi, güneş enerjisi kullanımının yaygınlaştırılması ve bu alanda eğitimin özendirilmesi yönünde çalışmalar yürütüyor. GÜNDER Güneş Enerjisi Sektör Kümelenmesi (Solar Cluster TR) Ur-Ge Projesine dernek üyelerinden oluşan 30 katılımcı ile start verildi. Türkiye geneline yayılmış üyelerden oluşan küme katılımcıları Fotovoltaik panel üreticileri ve tamamlayıcı ürün üreticileri (taşıyıcı sistem-kablo vs.) ile bu ürünleri kullanarak anahtar teslimi sistem kurulumu yapan firmalardan oluşuyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/gunes-enerjisi-ekipmani-icin-30-sirkete-devlet-destegi_144188.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Ytong Çatı Paneli

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!