Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Güvenpark’ta Yargı Kararına Uyulmuyor

İmar planları iptal edilmesine rağmen Güvenpark’ta çalışmaların devam ettiğini açıklayan Mimarlar Odası Ankara Şubesi, “Yargı kararlarına uyulsun çalışmalar durdurulsun.” dedi.

yapi.com.tr
Güvenpark’ta Yargı Kararına Uyulmuyor

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Kent İzleme Merkezi, Güvenpark Koruma Amaçlı İmar Planları’nın iptal edilmesinden sonra alandaki çalışmaları yerinde inceledi. İncelemeye, Mimarlar odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan,  Mimarlar Odası Ankara Şube Sekreteri Nihal Evirgen ve Kent İzleme Merkezi Sekreteryası Redife Kolçak katıldı.

İnşai faaliyetlerin, sondaj çalışmalarının devam ettiği Güvenpark ile ilgili açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan “Güvenpark’ta Koruma Amaçlı İmar Planları iptal edilmişken ve mahkeme altyapı ile ilgili düzenlemelerin parkın özgün yapısını bozacağını ifade etmişken, yerinde yaptığımız incelemelerde,  çalışmaların devam ettiğini, Güvenpark’ın altının oyulduğunu tespit ettik. Mahkeme kararlarını Ulaştırma Bakanlığı’na göndererek, yargı kararlarına uyularak alandaki tüm çalışmaların durdurulması gerektiğini resmi yazı ile bildirmiştik. Ancak gelinen aşamada, bakanlık yargı kararlarını uygulamak yerine, Güvenpark’ın altını oymaya devam ediyor. Bakanlık yetkilileri hakkında suç duyurusunda bulunacağız.” diye konuştu.

 

 

“Güven Anıtı’nda taşlar arasında dolgular dökülmüş, korozyonlar oluşmuş. Anıt tehdit altında”
“Güvenpark’ın altını oyma çalışmalarının ivedi olarak durdurulması gerekiyor. Bu sondajlar Güvenpark’ı ve anıtı tehdit ediyor. Güven anıtı risk altında” diyen Candan, şöyle devam etti: