Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

GYODER Başkanı Feyzullah Yetgin: Finans Merkezi 2020'de Bitecek

Yetgin, konut kampanyasındaki son duruma, inşaat- sanayi tartışmasına ve sektörün geleceğine dair açıklamalarda bulundu.

yapi.com.tr
GYODER Başkanı Feyzullah Yetgin: Finans Merkezi 2020'de Bitecek

Büyümenin itici güçlerinden biri olan inşaat sektöründe 11 gün önce yeni bir konut kampanyası başladı. 31 Ekim'e kadar devam edecek kampanya ile 100 bin konut satılması hedefleniyor. Habertürk'ten Naime Sert'in sorularını yanıtlayan Yetgin, kampanyadaki son duruma, inşaat-sanayi tartışmasına ve sektörün geleceğine dair açıklamalarda bulundu.  

İlgili röportajdan bir kısım şu şekilde:

Gayrimenkul sektörün durgunluktan kurtulması için Çevre ve Şehircilik Başkanlığı desteğiyle 29 Ağustos'ta yeni bir kampanya düzenlendi. 31 Ekim'de sona erecek kampanyada gelinen son nokta ne?
Sektörde olağanüstü bir durgunluk yok. İlk 6 aylık performans geçen yılın aynı dönemiyle başa baş. Öte yandan kampanyaya ilgi yoğun. İlk günden itibaren satış ofisleri ve call center'larda ciddi bir hareketlilik oldu. GYODER olarak, kampanyada, 21 üyemizin toplam 77 projesiyle yer alıyoruz.

Önceki kampanyalarda bankalar da yer almıştı ancak bu kez yoklar. Neden? Bu durum kampanyayı nasıl etkiliyor?
İdeal olan bu finansmanın finansal kuruluşlar tarafından yapılması. Ancak 15 Mayıs'tan sonraki faiz artışlarıyla birlikte konut kredileri yüzde 1'in üzerine çıktı. Bu kampanyada ise 120 ay vadeyle yüzde 0.98 faiz sunuluyor.

"Fiyatlar kademeli olarak artacak"

Altın ve dövize endeksli sabitlenmiş kur ve değer gibi farklı ödeme planları söz konusu. Dövize endeksli sabitlenmiş kura başvurular ne durumda?
Rakam açıklayamayız ama kampanya özellikle bekle-gör durumundaki konut alıcılarını harekete geçirdi. Kampanyanın en önemli cazibe noktalarından biri de maliyet baskılarına rağmen fiyatı artırmadan 31 Ekim'e kadar alım imkânı sunuyor olması. Sonrasında tedrici olarak da bu fiyatların artması gerekiyor.

Kur artışı yabancı ilgisini artırdı mı?
Kur artışı, yabancılar ve yurtdışındaki gurbetçiler için Türkiye'yi cazip hale getirdi. Geliri döviz olanlar için avantaj ortaya çıktı. Yabancılara yapılan konut satışları; 2018 yılı ikinci çeyrek sonu itibarıyla, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 23,15'lik büyüme ile 11 bin 816 adet seviyesine yükseldi. 1 milyon dolarlık gayrimenkul alımı yapan yabancıya vatandaşlık hakkı tanınması şartını 300 bin dolara indirilmesi konusunda, bakanlıkla görüşmelerimiz oldu. Meclis açıldığında dikkate alacaklarını söylediler.

Yabancıya satışın ihracat sayılması yönünde de talebiniz vardı. Burada son durum nedir?
Döviz kazandırıcı işlemler kapsamında sayılması için beklentimiz devam ediyor.


"Arz talep dengesine uygun yatırımlar yapılmalı"

Kurdaki hareketlilik inşaat maliyetlerini de artırdı. Konut sektörü bu durumdan nasıl etkilendi?
Dövize bağlı malzeme kullanımı oranı inşaat sektöründe çok yüksek değil biz yüzde 80-90'lar mertebesinde yerli ürün kullanıyoruz. Kalan kısmın marka tercihlerini alışkanlıklarını değiştirmesiyle minimize edilmesi mümkün.

Peki demir fiyatlarındaki artışın etkisi...
Demir fiyatlarındaki artışın çok ciddi etkisi oldu.

Kamu müteahhitleri acilen ‘fiyat farkı kararnamesi' çıkarılmasını istedi, bazı şirketler de projelerini durdurduklarını açıkladı. Eğer durgunluk yoksa bu durum neden kaynaklanıyor?
Planlama çok önemli hayatın her alanında olduğu gibi inşaatta da böyle. Arz talep dengesine uygun, hesaplı kitaplı yatırımlar yapılmalı. Esasen Türkiye'de konut sektörü dinamikleri çok kuvvetli bu ihtiyaç bitmez.

İstanbul Finans Merkezi 2020'de bitecek

İstanbul Uluslararası Finans Merkezi projesi ne durumda? Hedeflenen tarihe yetişecek mi?
İstanbul Uluslararası Finans Merkezi, başkanımızın vizyon projelerinden birisi. Maliyet artışlarına rağmen hedefimiz 2020'de bitirmek. İnşaat tarafı yürüyor.

"İnşaat 250'ye yakın alt sektörü etkiliyor"
Konut sektörü için son 4-5 ayda 6 teşvik açıklandı. İnşaat ve sanayi tartışmaları yeniden alevlendi. Bu teşvikler olmasaydı nasıl bir tabloyla karşılaşacaktık?

İnşaat 250'ye yakın alt sektörü etkiliyor. Halısından beyaz eşyasına kadar pek çok ürünü etkiliyor Bunlar da sanayi kapsamında. Yurtdışı müteahhitlik de bir sanayi. Bunu yadsımamak lazım.Tüm hedefler önemli, birini diğerini tercih etmek  değil. Elbette bizim daha fazla üretmemiz ihraç etmemiz, tasarrufları finansman sistemine sokmamız gerekir. İhtiyaçlar hiyerarşisinde barınma ikinci sırada geliyor. İnsanlık var oldukça bu ihtiyaç devam edecek.

Haberin tamamını okumak için tıklayınız.

http://www.yapi.com.tr/haberler/gyoder-baskani-feyzullah-yetgin-finans-merkezi-2020de-bitecek_167695.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!