Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Hasankeyf Böyle Olacak!

Batman'ın tarihi Hasankeyf ilçesi, son günlerde riskli olduğu gerekçesiyle dinamit patlatılarak yıktırılan kayalarla tartışma konusu olurken, Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından uydudan çekilen karşılaştırılmalı fotoğraflarda, Ilısu barajında su tutulmaya başlandıktan sonra Hasankeyf ilçesinin yüzde 80'inin sular altında kalacağı görülüyor.

yapi.com.tr
Hasankeyf Böyle Olacak!

DHA'nın haberine göre, Türkiye kamuoyunda bir haftadır yetkililer tarafından risk taşıdığı belirtilen kayaların yıkılması nedeniyle 'Tarih dinamit ile yıkılıyor', 'Dinamit kullanılmıyor, insan gücü ile yıkılıyor' gibi tartışmalar ile gündeme gelen Batman'ın tarihi Hasankeyf ilçesinin, Ilısu barajında su tutulmaya başlanmasından sonra yüzde 80'inin tamamen sular altında kalacağı belirtildi. Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından uydudan çekilen karşılaştırmalı fotoğraflarda, Hasankeyf ilçesinin baraj göletinde sular tutulduktan sonra kalenin üst kısmı hariç tamamının sular altında kalacağını gösteriyor.

Mardin'in Dargeçit ilçesine bağlı Cenemmen vadisindeki Ilısu köyünde ana gövdesi bulunan Ilısu barajının en büyük gölet çanağının Hasankeyf vadisi olduğu bu nedenle tarihi ilçenin büyük kısmının sular altında kalacağı belirtildi. Baraj göletinde su tutulduktan sonraki vadinin haline gösteren fotoğrafta şu anda yıkımın yapıldığı Hasankeyf'teki kanyonlarında sular altında kalacağı görülüyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/hasankeyf-boyle-olacak_160861.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!