Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Mühendisler Hasankeyf'i İnceledi: Mağaralar Zarar Görmüş

İnşaat Mühendisleri Odası Batman Şube Başkanı Ferhat Demir, "Alttaki mağaralar, şarap mahzenleri yıkımdan tahribat görmüş. Mağaraların önü kapanmış. Kayalar risk teşkil ediyorsa uygun yöntemlerle olması gerekiyordu" dedi.

yapi.com.tr
Mühendisler Hasankeyf'i İnceledi: Mağaralar Zarar Görmüş

Hasankeyf’i sular altında bırakacak Ilısu Barajı ve HES Projesi kapsamında kalelerde dinamitle kaya düşürüldüğü iddiaları üzerine bir heyet dün incelemede bulundu.

Bianet'ten Nilay Vardar'ın haberine göre, İnşaat Mühendisleri, Jeoloji Mühendisi ve mimardan oluşan beş kişilik heyet yerinde inceleme yaptı.

Tüm itirazlara rağmen 12 bin yıllık Hasankeyf’i sular altında bırakacak Ilısu Barajı ve HES Projesi kapsamında kalenin iki tarafındaki vadilerde bulunan mağaralara dolgu çalışması ile beraber “tehlike arz eden kayalar”ın düşürülmesi çalışmaları yapılıyor.

Hasankeyf’i Yaşatma Girişimi, çalışmalar kapsamında tehlike arz etmeyen ya da düşme ihtimali az olan kayaların da dinamit tarzı patlayıcılar ile düşürülerek kalenin doğal yapısının bozulduğunu belirtmişti. Konuyla ilgili video paylaşmıştı.

Vali "dinamit yok" dedi

Batman Valisi Ahmet Deniz ise “Hasankeyf'te tehlike arzeden kayaların kaldırılması esnasında dinamit kullanılması kesinlikle söz konusu değildir” açıklamasıyla başka bir video paylaştı.

"Kayalar riskli ise uygun yöntemler uygulanabilirdi"

İnşaat Mühendisleri Odası Batman Şube Başkanı Ferhat Demir, dinamitle patlatma yapıldığına dair hem video olduğunu hem de görgü tanıkları ile görüştüklerini söyledi.

“O kayalar orada binlerce yıldır duruyor. Yaptıkları sadece tahribat. Amaçları ne, niye indiriyorlar? Bunu anlamamız gerkeiyor. Eski fotoları da inceleyeceğiz. Ancak gözlemlediğimiz alttaki mağaralar, şarap mahzenleri yıkımdan tahribat görmüş. Mağaraların önü kapanmış. Kayalar risk teşkil ediyorsa uygun yöntemlerle olması gerekiyordu. En azından çelik fileler çekilip alttaki şeylere zara verilmemesi gerekiyordu. Gelişigüzel bir yıkım yapılması uygun değil” dedi.

Jeoloji Mühendisi Murat Altın da “Dinamitle patlatma olmuş, Bunun teknikleri var. Mekanik olarak patlatmadan da yapılabilir. Aşağıdaki şaraplık, kilise gibi yapıların zarar görmemesi için mutlaka önlem alınması lazımdı” dedi.

HDP milletvekili Meral Danış Beştaş ile CHP milletvekili Sezgin Tanrıkulu da iddialarla ilgili ayrı ayrı soru önergesi verdi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/muhendisler-hasankeyfi-inceledi-magaralar-zarar-gormus_160827.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!