Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Hasankeyf'in Tahribatına Karşı Suç Duyurusu

Özgürlükçü Hukukçular Platformu, Hasankeyf’te dinamitle kaya düşürülmesiyle ilgili sorumlular hakkında Batman Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunarak önleyici tedbirlerin alınmasını istedi.

yapi.com.tr
Hasankeyf'in Tahribatına Karşı Suç Duyurusu

Özgürlükçü Hukukçular Platformu (ÖHP), Hasankeyf’i sular altında bırakacak Ilısu Barajı ve HES Projesi kapsamında kalelerde dinamitle kaya düşürülmesiyle ilgili sorumlular hakkında Batman Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

ÖHP, acil olarak önleyici tedbirlerin alınmasını istedi.

Önleyici tedbir alınmalı

dihaber’in haberine göre, ÖHP, suç duyurusu dilekçesinde, tarihi alanı tahrip eden kişilerin, sit alanı ve korunması gerekli taşınmaz kültür ve tabiat varlığı olan Hasankeyf'in yıkılmasına, bozulmasına, tahribine, yok olmasına ve zarar görmesine "Kasten yol açarak" 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu'nun 65. Maddesi ve TCK’nin ilgili maddelerinde belirtilen suçları işlediğine dikkat çekildi.

Yapılacak çalışmalarda tehlike arz eden kayaların düşürüleceği söylense de, tehlike arz etmeyen ya da düşme ihtimali olmayan kayaların da düşürülmeye çalışıldığına dikkat çekilen dilekçede, bu patlamaların diğer kayalarda da titreşimlere neden olduğu ve kalenin doğal yapısının bozduğu ifade edildi.

“Hasankeyf'in gelecek nesillere aktarılması insani bir sorumluluğun gereği olduğu gibi Anayasal ve Uluslararası sözleşmenin de gereğidir. Bu nedenler ile öncelikle tarihi yapı ve dokunun daha fazla tahrip edilmemesi adına ivedi olarak önleyici tedbirlerin alınmasını talep ediyoruz. Ayrıca yukarıda değindiğimiz tüm yasal düzenlemeler gereği Hasankeyf'e yönelik dinamit tarzı patlayıcı ve farklı yöntemler kullanmak suretiyle yıkılmasına, bozulmasına, tahribatına, yok olmasına ve zarar görmesine yol açan eylemlerde bulunan kişilerin soruşturularak tespiti ile haklarında kamu davası açılması saygılarımızla talep ederiz.”

Ne olmuştu?

Tüm itirazlara rağmen 12 bin yıllık Hasankeyf’i sular altında bırakacak Ilısu Barajı ve HES Projesi kapsamında kalenin iki tarafındaki vadilerde bulunan mağaralara dolgu çalışması ile beraber “tehlike arz eden kayalar”ın düşürülmesi çalışmaları yapılıyor.

Hasankeyf’i Yaşatma Girişimi, çalışmalar kapsamında tehlike arz etmeyen ya da düşme ihtimali az olan kayaların da dinamit tarzı patlayıcılar ile düşürülerek kalenin doğal yapısının bozulduğunu belirtmişti. Konuyla ilgili video paylaşmıştı.

İnşaat Mühendisleri, Jeoloji Mühendisi ve mimardan oluşan beş kişilik heyet dün yerinde inceleme yaptı. Heyetteki İnşaat Mühendisleri Odası Batman Şube Başkanı Ferhat Demir, "Alttaki mağaralar, şarap mahzenleri yıkımdan tahribat görmüş. Mağaraların önü kapanmış. Kayalar risk teşkil ediyorsa uygun yöntemlerle olması gerekiyordu" dedi.

Batman Valiliği açıklmasında “Hasankeyf Antik Kentinin Jeolojik ve Jeoteknik Bakımdan Güçlendirilme çalışmalarda herhangi bir patlayıcı madde kullanılmamaktadır. Bilim Heyeti nezdinde uzman dağcı ekipler tarafından tehlike arz eden kayalar ekolojik kaya kırıcı teknolojisi ve hidrolik kriko yöntemleriyle kontrollü bir şekilde kayaların düşürülme çalışmaları yapılmaktadır” dedi.

ETİKETLER: Hasankeyf
http://www.yapi.com.tr/haberler/hasankeyfin-tahribatina-karsi-suc-duyurusu_160966.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!