Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Hastane İnşaatlarında Maliyetler Uçtu

Devletin 10.1 milyar liraya yaptırmayı planladığı 10 şehir hastanesinin maliyeti bir yıl içinde 16.7 milyara fırladı.

yapi.com.tr
Hastane İnşaatlarında Maliyetler Uçtu

Aşırı pahalıya mal olması nedeniyle hükümet şehir hastanelerini devletin yapmasına karar verdi. Sağlık Bakanlığı, 2020 yılı yatırım programıyla 10 bin 300 yataklı 10 şehir hastanesi yapılması için yetki aldı. Geçen yılki programda 10 hastanenin devlete 10 milyar 95 milyon liraya mal olacağı hesaplandı. Ancak aradan sadece 1 yıl geçmesine rağmen hastane maliyetleri adeta uçtu. 2021 yatırım programında bu sefer aynı hastanelerin 16 milyar 718 milyon liraya mal olacağı hesabı yapıldı. Olağanüstü maliyet farkının hesap hatasından mı yoksa gerçek enflasyonun fiyatlara yansımasından mı kaynaklandığı açıklanmadı.

Sözcü’den Erdoğan Süzer’in haberine göre; Şehir hastaneleri üzerine uzun yıllardır çalışma yapan CHP Balıkesir Milletvekili Dr. Fikret Şahin'in resmi dokümanlar üzerinden yaptığı çalışmaya göre, enflasyon yüzde 14'ler düzeyinde gösterilmesine rağmen 10 hastanenin inşaat maliyeti yüzde 65.6 arttırılarak müteahhitlerin kamudan alacağı pay olağanüstü yükseltilmiş oldu.

2020 yılı yatırım programında Samsun, Antalya, Aydın, Trabzon, Denizli, Ordu, Sakarya, Diyarbakır, Rize ve İstanbul'a (Sancaktepe) toplamda 10 bin 300 yataklı 10 şehir hastanesi yapılacak ve devletin kasasından 10 milyar 95 milyon lira çıkacaktı. Ancak 2021 yılı yatırım programının açıklanmasıyla hesapların alt üst olduğu ortaya çıktı. Yeni programda bu hastanelerin maliyeti 16 milyar 718 milyon lira olarak revize edildi.

2020 programında örneğin biner adet yatak kapasitesiyle yapılacak olan 3 hastaneden Antalya ve Denizli şehir hastaneleri için 981'er milyon TL, Sakarya şehir hastanesi için de 976 milyon liraya mal olacağı belirtilmişti. 2021 programında ise yatak sayısı değişmediği halde Antalya hastanesi 1 milyar 220 milyon liraya, Denizli hastanesi 1 milyar 519 milyona ve Sakarya hastanesi de 1 milyar 862 milyon liraya yükseltildi. Aynı şekilde diğer şehir hastanelerinde de birbiriyle örtüşmeyen ve enflasyon rakamlarının en az 4 kat üzerine çıkan maliyet artışları yapıldı.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/hastane-insaatlarinda-maliyetler-uctu_183782.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!