Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Kapatılan Hastane Tekrar Açılacak

Ankara İl Sağlık Müdürlüğü, Bilkent Şehir Hastanesi’nin açılmasıyla kapatılan 139 yıllık Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin C blokunu, Covid-19 salgını nedeniyle tekrar açmak için 737 bin TL harcadı.

yapi.com.tr
Kapatılan Hastane Tekrar Açılacak

Ankara Bilkent Şehir Hastanesi’nin açılmasıyla tüm tepkilere rağmen apar topar kapatılan, malzemeleri de kiloyla satılan 139 yıllık Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Covid-19 salgını nedeniyle binlerce lira harcanarak yeniden açılacak.

BirGün’den İsmail Arı’nın haberine göre; Ankara İl Sağlık Müdürlüğü, “Numune C Bloğun Hastane Yataklı Servislerine Dönüştürülmesine Yönelik Tadilat ve Onarım İşi” adı altında 16 Eylül tarihinde bir ihale düzenledi. Kamu İhale Kanunu’nun tartışmalı 21\B maddesi kapsamında pazarlık usulüyle düzenlenen ihale, “737 bin TL’ye” Ekip Teknik İnşaat Anonim Şirketi’ne verildi.

Hastanemi Açın Platformu’ndan (HAP) Bayazıt İlhan, yaptığı değerlendirmede, kapatılan hastanelerin yeniden açılması için uzun süredir mücadele ettiklerini söyleyerek şunları anlattı: “Sadece Numune Hastanesi değil, Ankara Bilkent Şehir Hastanesi için çok sayıda hastane kapatıldı. Biz bu hastanelerin kapatılmaması için de mücadele ettik. Ne yazık ki Ankaralıların sesini dinlemediler ve bu hastaneleri kapattılar. Bu hastaneler üst düzey sağlık hizmeti veren ve yurttaşların kolay ulaşabildiği hastanelerdi. Buradaki malzemeler adeta yağmalandı. Şimdi de sadece Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin bir blokunu tekrar açmak için binlerce lira harcıyorlar. Burada Covid-19 hastalarının tedavi edilmesi planlanıyor. Biz bu hastanelerin eski kimlikleriyle ve tam olarak açılmasını istiyoruz.”

Sayıştay’ın Sağlık Bakanlığı 2019 Yılı Denetim Raporunda kapatılan hastanelerdeki cihaz ve demirbaşların hurdaya ayrıldığı belirtilmişti. Raporda, üretim yılı 2016 ve 2017 olan bilgisayar ve televizyon gibi elektronik malzemelerin kiloyla satıldığı ifade edilmişti.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kapatilan-hastane-tekrar-acilacak_183343.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!