Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

Haydarpaşa Muamması

Haydarpaşa'ya 'Mega Yat' Maskesi

TMMOB Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi, İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü’nün işbirliği ile düzenlenen "Haydarpaşa İçin Sen De Bir Söz Söyle!" etkinliği dün (12 Ocak 2010) İTÜ Taşkışla'da gerçekleştirildi. Konuya ilişkin sunumlar ve oturumların yer aldığı etkinlikte tartışmalar, Haydarpaşa için

yapi.com.tr
Haydarpaşa'ya 'Mega Yat' Maskesi

STRONG>TMMOB Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi, İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü’nün işbirliği ile düzenlenen "Haydarpaşa İçin Sen De Bir Söz Söyle!" başlıklı etkinlik dün (12 Ocak 2010) İTÜ Taşkışla'da gerçekleştirildi. Konuya ilişkin sunumlar ve oturumların yer aldığı etkinlikte, tartışmalar Haydarpaşa için hazırlanan Koruma Amaçlı Nâzım İmar Planı çevresinde yoğunlaştı.

Haydarpaşa Garı ve Çevresi projesi tartışmaları sürerken kapalı kapılar ardında hazırlanmakta olan Haydarpaşa Koruma Amaçlı Nâzım İmar Planı (KANİP) ve Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planı (KAUİP) çalışmalarının katılımcı bir platformda değerlendirilmesi ihtiyacından ortaya çıktığı ifade edilen etkinlik, akademik ve mesleki çevreden uzmanlar, yerel yönetim ve sivil toplum örgütü temsilcileri ile Haydarpaşa’ya gönül vermiş kentlileri bir araya getirdi.

Konuşmalarda plan süreci katılımcı olmaması nedeniyle eleştirilirken, ister kruvaziyer isterse mega yatlar için olsun yolcu limanı işlevinin kent siluetini olumsuz yönde etkileyeceği bir çok konuşmada yinelendi. Şimdiye kadar uygulanan uluslararası liman alanı dönüşüm projelerinden dersler çıkarılması, planın da 1-2 senede değil, yaklaşık 15 seneye yayılan katılımcı bir planlama süreci sonununda tamamlanması gerektiği ifade edildi.

Etkinlik kapsamında, İTÜ Şehir ve Bölge Planlama Bölüm Başkanı Prof. Dr. Handan Türkoğlu ve ŞPO İstanbul Şube Başkanı Erhan Demirdizen’in açılış konuşmalarını takiben, Haydarpaşa ve çevresine ilişkin sunumlar ile “Haydarpaşa’yı Anlamak” ve “Haydarpaşa’yı Planlamak” başlıklı iki oturum gerçekleştirildi.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2  |   3  |   4  |   5
http://www.yapi.com.tr/haberler/haydarpasaya-mega-yat-maskesi_75710.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!