Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Hemşinliler Taş Ocağına Karşı Birleşti

Daha önce HES'e karşı mücadeleyi kazanan Hemşinliler şimdi taş ocağına karşı birleşti. Siyasi parti temsilcilerinin yanı sıra 12 köy muhtarı organik tarım havzasını korumak için ortak bildiri imzaladı.

yapi.com.tr
Hemşinliler Taş Ocağına Karşı Birleşti

Rize’nin organik tarım havzası Hemşin ilçesinde daha önce yapımı planlanan hidroelektrik santrale (HES) karşı bir araya gelen ve projeyi iptal ettiren AKP, CHP, MHP ve İYİ Parti ilçe başkanları ile 12 köy ve mahalle muhtarı, bu kez de Levent köyünde 99 hektarlık alanda açılması planlanan taş ocağına karşı birleşti, ortak bildiriye imza attı.

Sözcü’de yer alan DHA kaynaklı habere göre; vadilerini korumaya kararlı olduklarını belirten ilçe halkı, nesli tükenme tehlikesi altındaki kırmızı benekli alabalık, su samuru ve su kertenkelesinin yaşadığı dere ile bal ormanlarını kapsayan Hemşin Vadisi’nde taş ocağı istemediklerini açıkladı.

Tarım ve Orman Bakanlığı’nca ‘bal ormanı’ ilan edilen ve nesli tükenme tehlikesi altındaki kırmızı benekli alabalık, su samuru ve su kertenkelesinin yaşadığı dereyi de kapsayan Hemşin Vadisi’ndeki Levent köyünde, firma tarafından taş ocağı projesi hazırlandı.

Şirketin toplam ruhsat alanı 99 hektar olan arazide ilk aşama için 24,7 hektarlık alan için yaptığı başvuruda ‘ÇED gerekli değil’ kararı verildi. Yöre halkı, doğal yapının bozulmaması için yol dahi yaptırmadıkları ormana açılmak istenen taş ocağı projesine karşı hukuk mücadelesi başlattı, 2018 yılının Aralık ayında iptal davası açtı. Tarafları dinleyen, sunulan raporları inceleyen Rize İdare Mahkemesi, ‘ÇED gerekli değil’ kararını iptal etti. Şirketin temyiz başvurusu üzerine Danıştay 14’üncü Dairesi, bilirkişi incelemesi yapılması talebiyle kararını bozdu. Dosyanın iade edildiği Rize İdare Mahkemesi’nde hukuki süreç devam ediyor.

4 parti ve 12 muhtar birleşti
Kentin organik tarım havzası Hemşin’de daha önce yapımı planlanan HES’e karşı bir araya gelip, projeyi iptal ettiren AK Parti, CHP, MHP ve İYİ Parti ilçe başkanları ile 12 köy ve mahalle muhtarı, bu kez Levent köyünde 99 hektarlık alanda açılması planlanan taş ocağına karşı birleşerek, ortak bildiriye imza attı. Vadilerini korumaya kararlı ilçe halkı, nesli tükenme tehlikesi altındaki kırmızı benekli alabalık, su samuru ve su kertenkelesinin yaşadığı dere ile bal ormanlarını kapsayan Hemşin Vadisi’nde taş ocağı istemediklerini vurguladı.

Ortak bildiri
Hemşin’de 4 parti ilçe başkanı ile 12 muhtarın ortak bildirisinde, şunlar kaydedildi: “Bizler Hemşin Muhtarlar Derneği ve siyasi partilerin ilçe başkanları olarak ilçemize bağlı Levent Köyü sınırları içinde taş ocağı açılarak doğanın ve geleceğimizin yok olmasını istemiyoruz. Açılmak istenen taş ocağı 99 hektar alanı kapsamaktadır. Bu alan içerisinde kestane, kızıl ağaç, gürgen, çam, ladin, kayın, dağ karayemişi, likapa gibi ağaç çeşitliliği bulunan zengin bir ormanlık alan bulunmaktadır. Bu ormanlık alanda nesli tükenmekte olan geyik, karaca, dağ keçisi, ayı, domuz, çakal, kurt, tilki, kurt, sülün atmaca, kartal, şahin, baykuş, dağ tavuğu, çok çeşitli kuşlar, yılan, kertenkele gibi sürüngenlerin bulunduğu zengin bir yaban hayatı vardır. Bölgedeki dere ve ırmaklarda nesli tükenmekte olan kırmızı benekli alabalık, su samuru, su kertenkelesi (semender) yaşamaktadır. Bölge Tarım ve Orman Bakanlığınca Bal Ormanı ilan edilmiştir. Bölgede organik tarım yapılmaktadır. Taş ocağı yapılmak istenen alan yerleşim alanına ve karayoluna 400-500 metre mesafededir. Üç-dört köyün suyu bu alandan temin edilmektedir. Projenin gerçekleşmesi demek bütün bu sayılan güzelliklerin yok olması anlamına gelmektedir. Ülkemizin de taraf olduğu Avrupa’nın Yaban Hayatı ve Yaşam Ortamlarının Korunması sözleşmesi gereğince bölgenin koruma altına alınması gerekmektedir. Anayasamızın 56.maddesi uyarınca devlet ve vatandaş olarak doğal hayatı birlikte korumak görevimizdir. İlgililere ve kamuoyuna saygı ile duyurulur.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/hemsinliler-tas-ocagina-karsi-birlesti_186064.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!