Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Ula’da Taşocağı için “ÇED Gerekli”

Muğla’nın Ula ilçesi Tembeller Dağı mevkiinde faaliyet gösteren taş ocağı için Muğla Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verilen “ÇED gerekli değildir” kararına karşı çevrecilerin açtığı davanın bilirkişi heyeti “ÇED gereklidir” dedi.

yapi.com.tr
Ula’da Taşocağı için “ÇED Gerekli”

Muğla'nın Ula ilçesi Gökova Mahallesi Tembeller Dağı mevkiinde yapılması planlanan II-A grubu (kalker) maden ocağı için Muğla Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı "ÇED gerekli değildir" kararı vermişti. Bu karara karşı Muğla 1. İdare Mahkemesi'nde MUÇEP Gökova Meclisi'nin girişimi ile dava açılmıştı. Açılan davada Mahkeme bilirkişi incelemesine karar vermişti.

Sözcü’den Mustafa Sarıipek’in haberine göre; sahada yapılan inceleme sonucunda birer Jeoloji, Orman, Maden, Çevre, Ziraat Mühendisleri, Şehir ve Bölge Plancısı ve Harita ve Kadastro Mühendisinden oluşan bilirkişi heyeti tarafından hazırlanan rapor 29 Kasım'da mahkemeye sunuldu.

Proje için ÇED raporunun hazırlanmasının gerekli olup olmadığı istemine karşı bilirkişi heyeti yaptığı incelemeler sonunda ÇED raporunun gerekliliğine karar verdi.

Davayı vekaleten yürüten MUÇEP Gökova avukatlarından Ümit Kurt, bilirkişi raporunun bölgedeki taşocaklarının faaliyetlerinin neden olduğu ekolojik tahribatlara karşı verilen mücadele açısından çok önemli bir kazanım olduğunu belirtti. Şimdi Muğla 1. İdare Mahkemesinin vereceği karar bekleniyor.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ulada-tasocagi-icin-ced-gerekli_188364.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!