Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

"Yeni Hükümet Olası İşsizlik Artışına Karşı Tedbir Almalı"

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu'nun (TİSK), aylık ekonomi bülteninde seçimden sonra kurulacak hükümetin, mevcut ve gelecekteki olası işsizlik artışına yeni stratejilerle cevap vermesi gerektiği vurgulandı

yapi.com.tr / AA
"Yeni Hükümet Olası İşsizlik Artışına Karşı Tedbir Almalı"

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu'nun (TİSK), ekim ayı aylık ekonomi bülteni yayımlandı. Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) küresel ekonomiye ilişkin saptamalarına atıfta bulunulan bültende, 2016'da ülkelerin birçoğunda genellikle büyüme oranının artacağı, işsizlik oranının ise azalacağı öngörülerine yer verildi.

Bültende, Türkiye'de genel eğilimin tersine büyümenin azalacağı, işsizlik oranının ise artacağının tahmin edildiğine işaret edilerek, "Uluslararası konjonktürün Türkiye'ye muhtemel etkisi, ekonomideki mevcut eğilimler ve reel sektörün yaşadığı sorunlar, bu tahminleri doğruluyor. Seçimden sonra kurulacak hükümet, mevcut ve gelecekteki olası işsizlik artışına yeni strateji ve tedbirlerle cevap vermeli. Ayrıca, sanayinin uluslararası rekabet gücünü, yatırımları, ihracatı, büyümeyi ve istihdamı artıracak yeni tedbirler uygulamalı” değerlendirmesine yer verildi.

Orta Vadeli Program'da (OVP) 2016 ve 2017'nin büyüme hedeflerinin aşağıya doğru, enflasyon hedeflerinin ise yukarıya doğru revize edildiği belirtilen bültende, "Yeni OVP'nin geçmiş OVP'lerden farklı özelliği ise GSYH ve kişi başına GSYH tahmin ve hedeflerinde kambiyo kuruna göre dolar hesabına yer vermeyip, satın alma gücüne göre dolar hesabına itibar etmesi oldu. Bu yöntemle seviyeler kağıt üzerinde yükseldi" ifadeleri kullanıldı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yeni-hukumet-olasi-issizlik-artisina-karsi-tedbir-almali_137774.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!