Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Köylüler Alakır'a HES'e İstemiyor

Antalya'nın Kumluca İlçesi'ne bağlı Büyükalan köylüleri, Alakır Nehri üzerinde yapılmak istenen hidroelektrik santraline (HES) karşı imza topladı. İmzaları Antalya Valiliği'ne sunan köylüler, HES'e karşı olduklarını söyledi.

yapi.com.tr
Köylüler Alakır'a HES'e İstemiyor

DHA'nın haberine göre, Antalya Valiliği önünde toplanan köylüler, 'Biz; Su Şırıltısı, Rüzgar, Kuş Ötüşü, Yapraklar, Ağaç Dalları ve Halkız... Alakır'da HES İstemiyoruz' yazılı pankart açtı. HES projeleri yapılması halinde tarım ve hayvancılıkta kullandıkları suyun yok olacağını savunan grup adına açıklama yapan Hediye Gündüz şunları söyledi:

"Bugün Antalya'nın özellikle batısında çok önemli çevre sorunları yaşanıyor. Alakır Nehri toplam 170 bin insanın ekmek kazandığı Kumluca Ovası'nı besleyen en önemli nehirdir. Bu nehrin bölgenin coğrafyasıyla bütünleşmesi sonucunda yüzlerce endemik bitki vardır. Dünyanın en önemli ormanları ve endemik bitkilerinin yaşadığı coğrafyalardan biridir. Türkiye dünyadaki 26 önemli coğrafyadan biridir. 26 coğrafya içinde Batı Toroslar özellikle ilk sırayı alır. Bu kadar önemli bir yeri biz asla kaybedemeyiz, HES'e ya da başka bir şeye veremeyiz. Şu anda çok tedirginiz. HES yapılmasını istemiyoruz."

Köylüler HES'e Karşı

Büyükalan Köyü'nün eski muhtarı Adil Arıcan da, Alakır Nehri üzerinde kurulması planlanan 1 ve 2 nolu HES'ler için köylünün ve çevrecilerin görüşü alınmadan tutanak tutulduğunu belirterek, "Bu tutanağı istediysek de verilmedi. 1 ve 2 nolu HES projesine köylüler karşıdır. Köylülerin imzalarını toplayıp geldik. Bu işin karşısındayız. bin 500, 2 bin dönüm tarım alanımız var. Onlar yok olacak. Gereğinin yapılmasını yetkililerden talep ediyoruz" diye konuştu.

Suyumuz yok olacak

Basın açıklamasının ardından köylüler, Vali Yardımcısı Mehmet Kurdoğlu ile görüştü ve topladıkları 80 imzayı teslim etti. İmzaların yanında bir de dilekçe veren köylüler, HES yapılması halinde tarım ve hayvancılıkta kullandıkları suyun yok olacağını savundu.

ETİKETLER: HES Alakır
http://www.yapi.com.tr/haberler/koyluler-alakira-hese-istemiyor_112296.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!