Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

42 Köylüye HES Soruşturması!

Rize’de doğal SİT alanı ilan edilmesine rağmen hidroelektrik santrallerin (HES) elektrik üretimine başladığı İkizdere Vadisi’nde, yapımına yeni başlanan HES projesine tepki için geçen ay protesto gösterisi düzenleyenlerden 42 kişi hakkında soruşturma başlatıldı.

yapi.com.tr
42 Köylüye HES Soruşturması!

Trabzon Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nca 22 Ekim 2010 tarihinde doğal SİT alanı ilan edilen ve 26 HES projesinin yapımının planlandığı İkizdere Vadisi’nde geçen ay yapımına başlanan Şimşirli HES Projesi için protesto gösterisi düzenlendi. Şimşirli Köyü’nde düzenlenen eylem sırasında Rize-Erzurum karayolunu bir süre ulaşıma kapatan köylüler iş makinelerinin çalışmasına da izin vermedi.

DHA'nın haberine göre, İkizdere Cumhuriyet Savcılığı, aralarında Derelerin Kardeşliği Platformu (DEKAP) İkizdere Temsilcisi İsmet Ekşi’nin de yer aldığı 42 kişi hakkında, ‘Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununa muhalefet’, ‘Mala zarar verme’, ‘İş ve çalışma hürriyetinin ihlali’ ve ‘İşyeri dokunulmazlığının ihlali’ suçlamasıyla soruşturma başlattı. Polis ve jandarma marifetiyle köylüleri ifade vermeye çağıran savcılığın ifadeye gelmeyenler hakkında yakalama ve gözaltı kararı çıkarılacağı öğrenildi.

"Bu projelere asla izin vermeyeceğiz"

Hakkında soruşturma başlatılanlardan biri olan DEKAP İkizdere Temsilcisi İsmet Ekşi, HES’lere karşı mücadeleye devam edeceklerini belirterek, “Birileri bu tür baskı ve yıldırmalarla verdiğimiz mücadelenin önünü keseceklerini zannediyor. Yanıldıklarını görecekler. Dün olduğu gibi bugün de yarın da doğal yaşam alanlarımızı, tarihimizi ve kültürümüzü yok ederek bizi yurtsuzlaştıracak, sularımızın kontrol altına alınıp ticarileştirilmesinin önünü açacak, derelerimizi ve vadilerimizi katledecek bu projelere asla izin vermeyeceğiz” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/42-koyluye-hes-sorusturmasi_112952.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!