Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

HES’ler Tüm İli Tehdit Ediyor

HES projesi için verilen ÇED olumlu kararının revizyon projesi için de geçerli olmasını reddeden Danıştay, Artvin’deki projelerin jeolojik tehlikelerine dikkat çekti.

yapi.com.tr
HES’ler Tüm İli Tehdit Ediyor

Artvin’in Borçka ilçesi Aralık Deresi üzerinde kurulması planlanan ‘Taşköprü Regülatörü ve HES projesi’ için verilen çevresel etki değerlendirmesi (ÇED) olumlu kararının ‘Taşköprü Regülatörü ve HES Proje Revizyonu’ için de geçerli olmasını Danıştay 6. Dairesi hukuka aykırı buldu.

Borçka’da yapılmak istenen hidroelektrik (HES) projesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ÇED olumlu kararı verildi. Şirket, projede revizyona giderek bakanlığa bildirdi. Bakanlığa bağlı Çevresel Etki Değerlendirmesi İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü, ÇED olumlu kararının revizyona uğrayan proje içinde geçerli olduğu kararını verdi.

BirGün’den Gökay Başcan’ın haberine göre; projede bir çok değişiklik yapıldığına dikkat çeken bölge halkı kararı Rize İdare Mahkemesi’ne taşıdı. Mahkeme bölge halkının itirazlarını reddetmesinin ardından karar Danıştay 6. Dairesi’ne taşındı. Danıştay, temyiz kararını kabul ederek ÇED olumlu kararının bozulmasına karar verdi.

Bilirkişinin raporuna atıfta bulunan Danıştay, can suyu miktarının yeterli olup olmadığına, gölün kuruma tehlikesine ilişkin eksiklik olduğuna çekti. Konusunda uzman kişilerin olması gerektiğine dikkat çeken Danıştay, heyette hidrobiyolog olmadığını belirtti.

Yine bölgenin jeolojik incelemesinin şartlara uygun yapılmadığı ifade edilen raporda, bölgenin heyelan ve sel baskını riski altında olduğu belirtildi.

Davanın Avukatı Halis Yıldırım, Danıştay’ın kararında diğer projelere ve davalara emsal olacak bir ayrıntıya dikkat çekildiğini belirtti. Artvin bölgesine ilişkin sel ve heyelan riskinin çok fazla olduğunu belirten Yıldırım, “Danıştay, başka bir dosyaya atıfta bulunarak bunu bir kez daha vurgulamıştır. Bölgede yapılan ağaç kıyımları sel taşkınlarının ve heyelanlarının artmasına neden oldu. Lokal olarak bu bölge değil, Artvin’in geneli bu tehlike altındadır.” dedi.,

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/hesler-tum-ili-tehdit-ediyor_181216.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!