Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

HES'lere Savaş Açtılar

Ordu Doğa ve Yaşam Alanlarını Koruma Platformu üyesi Coşkun Türkeli, kentte birçok hidroelektrik santrali (HES) projesi olduğunu, mahkemeye başvurarak 9 proje için yürütmeyi durdurma kararı aldıklarını, 6 proje için ise açtıkları davanın devam ettiğini söyledi.

yapi.com.tr
HES'lere Savaş Açtılar

Ordu'ya kurulacak olan HES'lerin doğal yaşamı olumsuz etkileyeceğini ileri süren Coşkun Türkeli, kentte ırmak ve derelere kurulması planlanan 80'e yakın HES projesi olduğunu, bunların bir kısmının durdurulması için Ordu İdare Mahkemesi'ne dava açtıklarını vurguladı. DHA'nın haberine göre, Türkeli, "HES'lerin durdurulması için açtığımız davalar var. İdare Mahkemesi, 9 projenin durdurulmasına karar verdi. İlgili HES şirketleri bunu temyize götürdü, davalar halen Danıştay'da sürüyor. 4 projeyle ilgili davayı HES şirketleri kazandı. Bu kararı Danıştay'a temyiz ettik, sonucunu bekliyoruz. İdare Mahkemesi'nin İkizce Başönü, Gölköy Alanyurt, Gölköy Alasaylar derelerine kurulacak HES projelerinin iptaline ilişkin kararı Danıştay onadı. Bizim çalışmalarımızla bu 3 projede iptal edildi" dedi.

HES şirketlerinin çeşitli atıklarla dereleri kirlettiğini tespit ettiklerini yargıya taşıdıklarını da belirten Coşkun Türkeli, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile ilgili birimlerinin kestiği çevre cezalarının da yetersiz olduğunu kaydetti. HES şirketlerinin çalışma bölgesindeki atıkların büyük bölümünü çimento atıklarıyla derelere akıttığını da iddia eden Türkeli, "Dereleri kirleten, video ve fotoğraf çekerek ispat ettiğimiz HES şirketlerini savcılığa veriyoruz. Ayrıca Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'de bu konuda çevre cezaları kesiyor. Çevre Müdürlüğü HES şirketlerine bu cezayı keserken proje keşif bedelleri üzerinden yüzde 3 oranında kesmesi gerekiyor. En son şikayet ettiğimiz bir firmaya çevre kirliliğinden dolayı 26 bin TL ceza kesildi. İlgili firmanın döktüğü hafriyat, verdiği zarar 26 bin TL'nin yüzlerce katı" diye konuştu.

ETİKETLER: HES Ordu
http://www.yapi.com.tr/haberler/heslere-savas-actilar_108655.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!