Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Hinginar: Türkiye Gazbeton Üretiminde Avrupa Lideri

Türkiye inşaat malzemeleri sektörünün köklü kurumlarından Türkiye Gazbeton Üreticileri Birliği (TGÜB), kuruluşunun 25’inci yılını kutluyor. Bu kapsamda çeşitli etkinlikler gerçekleştirecek olan TGÜB, yıllık 5 milyon metreküplük üretim kapasitesi ile gazbetonda Avrupa lideri olan Türkiye’yi çalışmaları ile daha da ileriye taşımayı hedefliyor.

Hinginar: Türkiye Gazbeton Üretiminde Avrupa Lideri20 milyar dolar yakıt tasarrufu

Peki, gazbeton, yalıtım konusunda ne gibi avantajlar sağlıyor? Bir yapının yalıtımına ne gibi bir etkisi var?

Bina duvarlarında tam anlamıyla ısı yalıtımı sağlamanın en pratik ve ekonomik çözümü, gazbeton kullanımıdır. İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü tarafından yapılan tek katlı bina araştırmasında, ikame ürünlere kıyasla gazbetonun ısıtma ve soğutma maliyetlerinde %50’ye varan enerji tasarrufu sağladığı ortaya konmuştur. Gazbetonun sağladığı enerji verimliliği, ülke ve aile ekonomisine önemli katkılar sağlıyor, ekolojik denge korunuyor. Bugüne kadar ülkemizde gazbeton kullanılarak inşa edilen 4 milyona yakın yapının sağladığı birikimli yakıt tasarrufu 20 milyar doların üzerindedir.

Bunun yanında gazbeton ile inşa edilmiş yapılar, sağlanan ısıl konfor ile sağlıklı ve konforlu yaşam alanları oluşturuyor. Gazbeton’un ısı yalıtımı konusundaki üstünlüğü, binalarda enerjinin verimli kullanılmasını, bina içinde ısıl konforun maksimum olmasını, ısıtma ve soğutma giderlerinin en aza indirilmesini sağlar. Gazbeton duvarların yalıtım gücü ve ısıl performansı ile duvar yüzeyinin ısı dalgalanmaları daha dengeli olmaktadır. Bu şekilde hem duvarlardan ışınım ile yayılan enerji, ortam ısısı ile uyumlu olmakta, hem de mekân içinde her noktada ısı seviyesi dengede olduğu için yapı ısıl konforu artmaktadır.Sektörün gelişimi ve gazbeton kullanımının arttırılmasıyla ilgili olarak, derneğin üyeleriyle bir araya geliyor musunuz? Ayrıca gazbeton kullanımının nasıl olması gerektiğiyle ilgili, sektöre yönelik, seminer ya da eğitimler düzenlemeyi düşünüyor musunuz?

Tabii ki, gazbetonun bilinirlik ve tercih edilme oranının artırılması, birliğimizin önemli görevleri arasındadır. Projelerde gazbeton kullanımı ve teknik detayların çözümü ile ilgili olarak, çalışmaları üretici üye kuruluşlarımız yapmaktadırlar. Ancak, tüm gazbeton sektörünü ilgilendiren teknik konular, üye kuruluşların teknik uzmanlarının katılımı ile oluşturulmuş olan Teknik Komitenin çalışma alanını oluşturur. Teknik Komite’nin ana görevlerini, gerek kamu gerekse özel sektörün gazbeton konusunda ihtiyaç duyduğu teknik konularda çalışma yapmak, görüş oluşturmak, ilgili standartlar ve yönetmelikler ile ilgili çalışmalar yürütmek oluşturmaktadır. Çok değerli çalışmalar yürüten Teknik Komitemizin yanı sıra, farklı komitelerimiz de kendi alanları ile ilgili çalışmaları yürütmektedir. Örneğin, Kurumsal İletişim Komitesi kısa vadeli (6 aylık) ve uzun vadeli (5 yıllık) çalışma programı ve hedefleri belirlemek ve uzun vadeli çalışma programında, Kurumsal Stratejik Planı hazırlama üzerine yoğunlaşırken, Kapasite Tespit Komisyonu, üye kuruluşların üretim tesislerinin kurulu kapasite hesaplamalarındaki kriterleri belirlemekte, Yangın Alt Komitesi ise, yapıların yangın güvenliği konusunda çalışmalarını sürdürmektedir. Gördüğünüz gibi, Birliğimiz pek çok alanda, bünyesindeki profesyonellerden ve akademik kadrolardan oluşan yapılanmalarıyla, var gücüyle çalışmaktadır.

Bunlara ek olarak, birliğimiz sektöre, belediyelere, yapı denetim kuruluşlarına ve üniversitelerde mimar ve mühendislik öğrencilerine yönelik seminerler verir, etkinliklere katılır. Gazbetonun sahip olduğu teknik özelliklerden yola çıkarak, enerji verimliliği, deprem güvenliği, yangın güvenliği ve çevre duyarlığı gibi konularda TGÜB, kamu yararı gözeten faaliyetler de gerçekleştirmektedir. Örneğin önümüzdeki dönemde yapı denetim kuruluşlarına yönelik olarak yeni yangın yönetmeliği eğitimlerini programımıza almış durumdayız."Isı yalıtım levhası bir devrim niteliğinde"

TGÜB çatısı altında gazbetonla ilgili yapılan AR-GE çalışmaları bulunuyor mu? Çalışmalar hangi çerçevede ilerliyor?

Enerji kaynaklarının hızla tükendiği ve artan maliyetlerin tüketiciyi zor durumda bıraktığı günümüzde, ARGE çalışmalarımız gerek duvar bloklarında gerekse gazbetonun diğer kullanımlarında özellikle, ısı yalıtımı ve enerji verimliliği üzerine yoğunlaşıyor. Gazbeton Isı Yalıtım levhasını bu çerçevede ele alabiliriz. Yoğun Ar-Ge çalışmaları neticesinde, Isı Yalıtım Levhası üretimi birçok üyemiz tarafından gerçekleştirilmiş, üreticiler Gazbeton Isı Yalıtım Levhası’na dair Ulusal Teknik Onay (UTO) belgelerini alarak, ürünlerini tüketicinin kullanımına sunmuşlardır. Yalıtım dünyasında bir devrim niteliğinde kabul edilen gazbeton ısı yalıtım levhası, aynı zamanda betonarme elemanların yanmaz bir yapı malzemesi ile kaplanmasını sağlayarak, yapının yangın güvenliğini de sağlamaktadır. Gazbeton Isı Yalıtım Levhalarının yanı sıra, gazbeton bloklar da, yüksek ısı yalıtım özelliklerine sahip, hiç yanmaz ve hafif bir yapı malzemesi olarak, ülkemiz yapı sektörünün kullanımına sunulmaya devam edilmektedir.

ARGE çalışmaları çerçevesinde ele alınan bir başka konu da, Gazbeton Yapı Sistemi ile ilgili olan çalışmamız. 1999 Marmara Depremini takip eden yıllarda, yapıların deprem güvenliğinin sağlanması yolunda atılan adımlarda, Gazbeton Yapı Sisteminin geliştirilmesi doğrultusunda ARGE çalışmalarını başlattık. Bu çerçevede, 1.5 yıl önce başlatılan ve sonuçlanma aşamasına gelen Gazbeton Yapı Sistemi ARGE çalışmaları, ODTÜ ve İTÜ işbirliğinde yürütülmektedir. Bu çalışma sonunda Gazbeton Yapı Sistemi İçin Depreme Dayanıklı Tasarım Kurallarının  oluşturulması hedeflenmiştir. Hiçbir taşıyıcı sisteme ihtiyaç duymadan Gazbeton Yapı Elemanları ile depreme dayanıklı yapıların inşaa edilmesini sağlayan Gazbeton Yapı Sistemi, ülkemizde deprem ve yangın güvenli, enerji verimli, sağlıklı, çevre dostu, çağdaş yapıların çoğalmasına katkıda bulunacaktır.Gazbetonun bilinirliğini arttıracak

TGÜB'un gazbeton kullanımının yaygınlaşması ve tanıtımının yapılmasıyla ilgili girişimleri anlatabilir misiniz?

Bu konuda üyelerimiz ve biz özellikle üniversitelerin ilgili bölümlerinde bugüne kadar yoğun çalışmalar yürüttük. 25. yıl kapsamımızda ise gerçekleştireceğimiz çalışmalar ile toplum nezdinde de gazbetonun bilinirlik ve tanınırlılığını artırmayı hedefliyoruz. Bu kapsamda farklı şehirlerde bir çok etkinliğimiz gerçekleşecek. Kasım ayında, üyesi olduğumuz Avrupa Gazbeton Birliği’nin (EAACA) Yönetim Kurulu ve Teknik Komite toplantılarını TGÜB’ün ev sahipliğinde İstanbul’da gerçekleştireceğiz. Bu toplantılar süresince kamuoyuna yönelik çeşitli etkinliklerimiz de gerçekleşecek. 19 Kasım tarihinde İstanbul Fotoğrafçılar ve Sinema Amatörleri Derneği - İFSAK işbirliği ile düzenlediğimiz yarışmayı kazanan eserlerden oluşan“Fark Yaratan Yapılar Fotoğraf Sergisi”ni açacağız. Ayrıca paneller de düzenleyeceğiz. Gazbeton ve Deprem başlıklı panelimizi, Yapılarda Fark Yaratmak teması altında gerçekleşecek ikinci panel takip edecek. Bu panelde; yapılarda güvenlik, sağlık ve konfor başta olmak üzere bir çok konuyu inşaat ve gazbeton sektörünün önde gelen isimleri ile ele alacağız.

Kasım ayı etkinliklerimizin yanı sıra ilerleyen zamanlarda farklı şehirlerde yapı sektörü, kamu kurum/kuruluşları ve öğrencilere yönelik kutlama organizasyonlarımız olacak. 25. kuruluş yılı kutlamalarımızdaki tüm etkinliklerimiz ile gazbetonun, yapılarda fark yaratan, önemli özelliklere sahip bir malzeme olduğunu gerek inşaat sektörü paydaşlarına gerekse kamuoyuna aktarmayı amaçlıyoruz.

TÜMÜNÜ GÖSTER HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/hinginar-turkiye-gazbeton-uretiminde-avrupa-lideri-_137807.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Roca Inspira Serisi

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!