Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Hinginar Uyardı: Dolar-Avro Paritesi Eşitlenebilir

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (İMSAD) Başkanı Fethi Hinginar, "Önümüzdeki 3 ve 6 aylık dönemde dolar-avro paritesinin eşitlenmesi bekleniyor. Bunu ekonomistler de dile getiriyor. Ben de bütün inşaat sektörü ve sanayicileri bu açıdan dikkatli olmaları konusunda uyarıyorum" dedi.

Hinginar Uyardı: Dolar-Avro Paritesi Eşitlenebilir

Gündeme dair Yapı.com.tr'ye özel açıklamalarda bulunan Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (İMSAD) Başkanı Fethi Hinginar, geçtiğimiz günlerde yayımlanan İMSAD'ın aylık sektör raporunu değerlendirdi. İnşaat güven endeksi ve inşaat faaliyet endeksinin verildiği rapora göre seçim sonuçlarının olumlu işaretler verdiğini belirten Hinginar, "Bu olumluluğun gerçek bir şekle dönüşmesi için hükümetin kurulmasını ve hükümet programının açıklanmasını bekliyoruz" dedi. Hinginar, önümüzdeki dört yıllık dönemde, sağlıklı kararlarla birlikte ,olumlu endekslerin daha da iyi yerlere gideceğini düşündüklerini ifade etti.

Dolar kurundaki hareketliliğe de değinen Hinginar, "İnşaat sektöründe döviz konusu birinci öncelikli değil. Çünkü bizim için iç maliyetler iç piyasa dengeleri daha önemli. İnşaat malzemeleri sektörü de kendi iç kaynaklarımızla yürüyen bir sektör. o açıdan hem katma değeri yüksek hem de dolara endeksli olma katsayısı çok yüzek değil. Ama tabii ki dövizdeki gelişmelerin sektöre etkisi oalcaktır" diye belirtti. Özellikle dolar ve avro paritesine dikkati çeken Hinginar, şunları söyledi: "Önümüzdeki 3 ve 6 aylık dönemde dolar-avro paritesinin eşitlenmesi bekleniyor. Bunu ekonomistler de dile getiriyor. Ben de bütün inşaat sektörü ve sanayicileri bu açıdan dikkatli olmaları konusunda uyarıyorum. Bütün  çalışmalarını buna dikkat ederek yapmalılar. Böylece doların ve avronun sektöre negatif etkisi biraz daha azalacaktır."


"İnşaat sektörü lokomotif olmaya devam edecek"

Ayrıca inşaat sektörünün Türkiye açısından çok önemli bir konumda olduğunu vurgulayan Fethi Hinginar, "Çünkü mevcut konut stoğunun kaliteli ve sağlıklıolması açısından büyük sorunlar var. Nitekim kentsel dönüşümde ortaya konan veriler de bunu teyit ediyor" dedi. 6.5 milyon konutun yıkılıp yeniden yapılacağını hatırlatan Hinginar, "İnşaat sektörünü salt ekonomik yatırım olarak görmemeliyiz. Güvenli yapılaşmayı da tamamlamalıyız. Dolayısıyla inşaat sektörü bir süre daha ekonominin lokomotifi olmaya devam edecek" diye ifade etti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/hinginar-uyardi-dolar-avro-paritesi-esitlenebilir_138267.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!