Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Hüseyin Avni Paşa Köşkü Meclis Gündeminde

CHP milletvekilleri, Hüseyin Avni Paşa Köşkü'ndeki yangını TBMM gündemine taşıdılar.

yapı.com.tr
Hüseyin Avni Paşa Köşkü Meclis Gündeminde

CHP Milletvekilleri, Hüseyin Avni Paşa Köşkü'ndeki yangını TBMM gündemine taşıdı. CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, TBMM Başkanlığına Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç tarafından cevaplandırılması, CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin de, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

DHA'nın haberine göre, CHP Milletvekili Kart, önregesinde şu ifadelere yer verdi:

* Taşınmazın 65/100 hissesi , Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu adına kayıtlı iken , 23.11.2007 tarihinde "31.690.132 YTL" bedel ile Cengiz İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş'ne satılmıştır.

* Tapu kaydında ve imar durumundaki kayıt, şerh ve kısıtlamalara rağmen; Koru içinde bulunan köşkün restorasyonu için 23 Haziran 2014 tarihinde "ön izin" verildiğine dair bilgiler basına yansımıştır. Bu iznin verilmesinden 5 gün sonra ise, 28 Haziran tarihinde içimizi acıtan – kanatan kuşkulu yangın gerçekleşmiştir.

- Soru önergesi formatı içinde "kuşkulu yangına" yönelik olarak "daha öte" bir değerlendirmeyi bu aşamada yapmıyoruz. Konunun birden fazla Bakanlığı ilgilendirmesi sebebiyle , önerge Hükümet Sözcüsü konumunda olan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'a yöneltilmiştir.

 Mevcut bulgulara göre, aşağıdaki konuların ivedi olarak cevaplandırılmasını talep ediyoruz;

(1) TMSF'nin , Cengiz Grubuna 23.11.2007 tarihinde tapuda intikal ettirdiği 65/100 hissenin, "TMSF'den önceki maliki" kimdir?

-- TMSF hangi hak ve alacağına karşılık, bu taşınmaza hangi bedel karşılığında , hangi tarihte el koymuştur?

--Taşınmazın diğer 35/100 hissesi Kim'e aittir? Bu hisse de Cengiz Grubuna mı aittir? Bu hisse, Cengiz Grubuna ait ise hangi yol ve yöntemle bu Gruba intikal etmiştir?

(2) TMSF, yukarıda sözü edilen 65/100 hisseyi hangi satış yöntemiyle Cengiz Grubuna satmıştır? Kamuya açık ihale yapılmış mıdır? Satışa dair basın yoluyla ya da başka yol ve yöntemlerle ilan ve duyurular yapılmış mıdır?

(3) İstanbul Büyükşehir Belediyesinin ve Anıtlar Yüksek Kurulunun yukarıda sözü edilen "kayıtlarına , şerhlerine ve kısıtlamalarına" rağmen ; restorasyon izni ya da başka bir işlem adı altında hangi gerekçeyle Cengiz Grubuna "ön izin" verilmiştir? Bu yönde basında çıkan haberler doğru mudur?

(4) Koru'da mevcut olan ağaçların türü ve sayısı kayıt altında mıdır?

(5 )28 Haziran tarihinde vuku bulan yangına kasıtlı olarak geç müdahale edildiği yolundaki iddia ve bulgular sebebiyle; bu iddiaların tahkiki, kamuoyundaki kuşkuların giderilmesi ve maddi gerçeğin ortaya çıkması amacıyla ; öncelikle idari inceleme ve soruşturma ve akabinde de adli mercilere suç duyurusunda bulunma sürecini başlatacak mısınız?

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin de 'Son 12 yıl içinde İstanbul yangın yerine dönmüş, aralarında Gaziosmanpaşa İlköğretim Okulu, Kılıç Ali Paşa Camii, Hünkâr Kasrı, Kapalı Çarşı, Cağaloğlu İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Kara Mustafa Paşa Camii, Acemoğlu Hamamı, Galatasaray Üniversitesi, Çırağan Sarayı ve Haydarpaşa Garı'nın da bulunduğu İstanbul'un tarihi mirası ranta kurban edilmiştir. Bu olaylar tesadüf demek mümkün müdür? Biz bu olayları manidar buluyoruz!'' diyerek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yazılı olarak cevaplaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na soru önergesi verdi.

Talancı politikalar

TBMM'ye sunduğu önerge sonrası ''İstanbul CHP İl Başkanlığı görevim esnasında, 17. yüzyıldan günümüze kalan Acemoğlu Hamamı üzerinde başlayan kaçak inşaata dair Eminönü Belediyesi'ne ve Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunmamıza rağmen tüm soruşturmaların engellenerek tarihi hamamın otel inşaatı içine 'kundaklanışı' AKP hükümetinin rant odaklı politikalarının kanıtlarından biri olarak hafızalardadır.'' ifadelerini kullanan Tekin; ''Bu talancı politikalar Türkiye'nin uluslararası imajına büyük yaralar açarak, UNESCO'nun İstanbul'u dünya mirasından atmasını dahi gündeme getirmiştir. '' dedi.

CHP Genel Sekreteri Gürsel tekin'in Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a yönelttiği sorular ise şöyle;

1. Fethipaşa Koru'sunda çıkan yangına, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş tarafından Ocak 2014'te büyük şaşa ile tanıtılan, 'Alev Kartalı' olarak adlandırılan yüksek maliyetli helikopterler zamanında müdahale etmiş midir?

2. Anıtlar Kurulu tarafından koruma altına alınan ve ahşap taşıyıcı sistem üzerine kurulu olmasından kaynaklı yangın tehlikesine açık olan köşkte gerekli önlemler neden alınmamıştır?

3. Çıkan yangın sonucu tamamıyla tahrip olan koru içindeki tarihi Hüseyin Avni Paşa Yalısı'nın TMSF tarafından 2012 yılında 'sıfır Türk Lirası' bedelle Cengiz İnşaat A.Ş. tarafından satın alındığı iddiası doğru mudur?

4. 2002 yılından bu yana İstanbul'da otel ve iş alanı olarak imara açılan bölgelerde toplam kaç tarihi yapı talan tehdidi altındadır?

5. 2002-2014 yılları arasında İstanbul'da kaç tarihi yapıda yangın çıkmıştır? Bu yangınlara dair kaç soruşturma açılmış, kaçı sonuçlanmıştır?

6. Yüzölçümü 130 bin metrekare olan Yunanistan'ın Dünya Mirasları listesinde 16 eseri varken, 779 bin metrekare yüzölçümü ile Anadolu medeniyetleri beşiği olan Türkiye'nin bu listede kaç eseri vardır? Listedeki eserlerin korunma ve muhafazasına yönelik nasıl bir politika izlenmektedir?

http://www.yapi.com.tr/haberler/huseyin-avni-pasa-kosku-meclis-gundeminde_122034.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!