Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Anıtlar Kurulu'ndan Karar Gelene Kadar Duvar Çöktü

İzmir'in Konak İlçesi'ndeki Cumhuriyet Müzesi'nin bahçe duvarı, vatandaşların başvurularına rağmen onarılmadı. Anıtlar Kurulu'ndan izin beklendiği söylenip onarım çalışmaları ertelenince, duvar, yağışların ardından öndeki binanın çatısına devrildi.

yapi.com.tr
Anıtlar Kurulu'ndan Karar Gelene Kadar Duvar Çöktü Foto: DHA

DHA'nın haberine göre, Karataş Semtindeki Cumhuriyet Müzesi'nin bahçe duvarında, uzun süredir yağışların da etkisiyle yıkılma tehlikesi baş gösterdi. Duvarın alt bölgesinde oturan vatandaşlar da, Konak Belediyesi'ne başvurdu. Ancak bölgede inceleme yapan belediye görevlileri, Anıtlar Kurulu'na yazı yazacaklarını, izin alınmasının ardından onarım yapılabileceğini söyleyip ayrıldı.

Binanın üzerine çöktü

Geçen hafta meydana gelen sağanak yağışların ardından müzenin duvarı, toprak aşınmasının da etkisiyle, Mithatpaşa Caddesi 143 numaradaki depo alarak kullanılan binanın çatısına devrildi. Duvarın ağırlığına dayanamayan çatının da büyük bir bölümü çöktü. Olay sırasında, depoda kimsenin bulunmaması, olası bir ölüm ve yaralanmayı önledi.

Depo sahibi tepki gösterdi

Deponun sahibi olan Serdar Akkaya, bu duruma tepki gösterdi. Geçen yıldan beri duvarın her an yıkılma tehlikesi bulunduğun söyleyen Akkaya, "Belediye görevlileri geldi, inceledi, gitti. Anıtlar Kurulu'ndan izin alınması gerektiği söylendi. Her gelen resim çekip gitti. Ne bir onarım oldu ne de önlem alındı. En sonunda, duvar yağışların da altındaki toprağı aşındırmasıyla tepemize yıkıldı. Biz her sabah buraya gelip mal alıyoruz. Ya başımıza yıkılsaydı bana ya da yakınlarımın birisinin başına birşey gelseydi, hesabını kim verecekti? Bu önlemler illa acı olaylar yaşandıktan sonra mı alınır? Ben bunun bir ders olması gerektiğine inanıyorum ve artık alınmayan önlem alınsın. Bu duvar yeniden inşa edilsin" dedi. Serdar Akkaya ayrıca, yaşanan olayın tarihe de saygısızlık olduğunu, müzelerde tarihi eserlerin sergilendiğini ama binaların da illa eski ve bakımsız olmasına gerek olmadığını ifade etti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/anitlar-kurulundan-karar-gelene-kadar-duvar-coktu_128396.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!