Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Hz. İsa'nın Toprağına Minare Gölgesi

İsviçre'de, Belçika'da, İtalya'da, Fransa'da ve daha birçok Avrupa ülkesinde, İslamcılıkla mücadele adı altında Hıristiyan toprakları üzerinde İslam'ın görünür biçimde var olmasına karşı duyulan derin bir tepki dışa vuruluyor

Radikal İKİ
Hz. İsa'nın Toprağına Minare Gölgesi

sviçre’de 29 Kasım’da yapılan halkoylamasının sonucu Avrupa’nın ortasına bir bomba gibi düştü. İsviçre’de çok sık yapılan halk oylamalarına kıyasla yüksek bir katılımla (yüzde 53), seçmenlerin yüzde 57.5’i “Minare yapımı yasaklanmıştır” cümlesine evet oyu verdi. Halbuki geçen yaz İsviçre’nin liberal-milliyetçi partisi Merkezin Demokratik Birliği/İsviçre Halk Partisi (UDC/SVP) halkoylaması için yeterli imzayı topladığında, kimse böyle bir sonuç beklemiyordu. halkoylamasından birkaç hafta önce, kamuoyu araştırma şirketleri evet oylarının yüzde 30, en fazla yüzde 35 olacağını iddia ediyordu. UDC/SVP yöneticileri de yüzde 40-45 evet oyunu büyük bir başarı olarak sunmaya hazırdı.

İsviçre federal hükümeti bu konuda referandum yapılmasına karşı çıkmıştı. Sol partiler ve iş çevreleri hayır oyu kullanılması için çağrı yapmışlardı. UDC/SVP’nin evet kampanyası için bastırdığı afiş, birçok kanton tarafından “halkı kin ve düşmanlığa kışkırttığı” gerekçesiyle yasaklanmıştı. Sonuçta derin İsviçre’nin sesi her şeyi bastırdı.

UDC/SVP’nin amacı böyle bir referandumla “burjuva partileri” içinde kendi pozisyonunu pekiştirmekti. 2007 seçimlerinde oyların yüzde 29’unu alarak, 1999’da elde ettiği İsviçre’nin birinci partisi konumunu koruyan bu sağ popülist parti, 2008’de kendisinden ayrılanların kurduğu Burjuva Demokratik Partisi’nin rekabetini etkisiz kılmak istiyordu. Referandum sonuçları, UDC/SVP’nin geleneksel seçmen tabanını kat be kat aşan bir alana seslenmesini sağladı.

Avrupa sağı mutlu

“Minare inşa etmek yasaklansın” kampanyası Avrupa popülist-liberal, milliyetçi ve aşırı sağ çevrelerde de büyük yankı uyandırdı. Evet kampanyası sırasında kullanılan “minareler süngümüz, kubbeler miğferimiz, camiler kışlamız, müminler askerimiz” dizelerini başka aşırı sağ hareketler hemen benimsediler. Son seçimlerde ilk kez yüzde 6 oy alarak Avrupa Parlamentosu’na temsilci yollayan ırkçı tınılı Britanya Ulusal Partisi, altında Erdoğan’ın imzasının yer aldığı yukarıdaki dizenin İngilizce çevirisini UDC/SVP’nin afişinin üst tarafına ilave edip İsviçre bayrağı yerine Birleşik Krallık bayrağını koymakta gecikmedi. Afişte İsviçre veya Britanya bayrağı üzerinde yükselen minarelerin Müslüman füzeleri olarak algılanması tasarlanmıştı.
Belçika’da aşırı sağ Flaman partisi, Hollanda’da popülist-ultraliberal Özgürlük Partisi minare yapımını yasaklayan benzer girişimleri parlamento ve yerel meclislerde gündeme getireceklerini söylediler. Avusturya’da Özgürlük Partisi güçlü olduğu bölgelerde bu yasağı uygulatacağını ilan etti. Kuzey Birliği, İtalya’da benzer bir referandum hakkının tanınması için girişim başlattı ve göçmen karşıtı kampanyalarına yeniden hız verdi. Kopenhag’da ise liberal-muhafazakâr hükümeti destekleyen yabancı düşmanı Halk Partisi, solcu belediyenin izin verdiği cami yapımını engellemek için yeniden harekete geçti.
İsviçre’de toplam nüfusun yüzde 4.5’ini oluşturan 400 bin civarında Müslüman yaşıyor. Yüzde 60’ı Balkan ve esas olarak Kosova, yüzde 20’si Türkiye kökenli. Takriben 50 bini ibadetini düzenli yapıyor. Laik ülkeler kökenli bu Müslümanlar, Avrupa’da bulundukları toplumun genel yaşamına en uyumlu Müslüman cemaati olarak tanınıyor. İsviçre’de 150 civarında Müslüman ibadet yeri var. Dört camide de minare. Ayrıca minareden ezan okumak yasak. halkoylamasında en fazla evet oyunun çıktığı kantonlar, Müslüman nüfusun en az olduğu yerler. Buna karşılık, Basel kenti gibi İsviçre’nin en fazla Müslüman yoğunluğunun olduğu bir kantonda yasağa hayır diyenler çoğunlukta. Keza Cenevre ve diğer hayırcı iki kantonda da öyle.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2  |   3
http://www.yapi.com.tr/haberler/hz-isanin-topragina-minare-golgesi_74813.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!