Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İki Lisenin Tek Yeşil Alanına Cami Yapılacak

Zeytinburnu’nda sanayi sitesi ve gökdelenlerin arasında kalan iki lisenin tek yeşil alanına belediye tarafından cami yapılmak isteniyor. Belediyeye tepki gösteren öğrenciler, “Bahçeme dokunma!” diyor.

yapi.com.tr
İki Lisenin Tek Yeşil Alanına Cami Yapılacak

İstanbul Zeytinburnu’nda sanayi sitesi ve gökdelenlerin arasına sıkışmış Sâmiha Ayverdi Anadolu Lisesi ve Zeytinburnu Anadolu Lisesi’nin kalan son yeşil alanlarına da cami yapılmak isteniyor.

BirGün’den Yaren Çolak’ın haberine göre; iki okulun da ortak alanı olan bahçe, aynı zamanda AFAD tarafından belirlenmiş deprem toplanma alanı. Başka nefes alabilecekleri hiçbir yerin olmadığına dikkat çeken öğrenciler, belediyeye “Bahçeme dokunma” çağrısı yapıyor. Veliler, mezunlar ve mahalleli de projeye tepkili.

Sâmiha Ayverdi Anadolu Lisesi’nde öğrenim gören, ismini vermek istemeyen bir öğrenci, okulun çevresinde hiçbir yeşil alan olmadığına dikkat çekerek “Ona da göz diktiler” dedi ve ekledi: “Son kalan yeşil alanımız da katlediliyor.”

Sâmiha Ayverdi Anadolu Lisesi’nin eski yerinin Vatan Caddesi’nde olduğunu söyleyen öğrenci, “Üç okul bir aradaydı. Küçücük bahçesi vardı. Bize o zaman ‘yeşil alanınız, bahçeniz olsun’ dediler, okulu buraya taşıdılar. Şimdi de taşınma nedenimizi elimizden alıyorlar” diye konuştu.

 

 

Alanın imara açılarak birilerine peşkeş çekildiğini söyleyen Sâmiha Ayverdi Anadolu Lisesi’nden mezun Efe Özdemir ise şu ifadeleri kullandı: “Kısa bir süre önce Ataköy Anadolu Lisesi’nin başına gelenler de bundan farksızdı. Onların da bahçesi işgal edildi. ‘Kreş yapacağız’ denilerek 6 milyon liralık bütçe ayrıldı. 6 milyon liraya kreş mi inşa edilir? Tek katlı küçük bir yapının maliyetinin bu olmayacağını bu ülkede herkes çok iyi bilir. Birileri cebini dolduracak diye öğrencisi nefessiz kalmak zorunda mı? Tek katlı küçük bir kreş için 6 milyon gözlerini ancak doyurduysa, bugün cami için kubbesi, minaresi, altın saçağı, gümüş varağı derken acaba kaç yüz milyonu kim götürecek, önümüzdeki günlerde ne yazık ki göreceğiz.”

Camiyi başka yere yapın
Alanın bağlı olduğu Maltepe Mahallesi’nin muhtarı Numan Uçar ise bölgede cami yapılacak çok yer olduğunu ve mahallede yeteri kadar caminin bulunduğunu vurguladı. Projeye tepki gösteren Uçar, “Çocukların bahçesini ellerinden almak mantıklı değil.” dedi.

Liselilerden ortak mücadele
Sâmiha Ayverdi Anadolu Lisesi ve Zeytinburnu Anadolu Lisesi öğrencileri, ortak kullandıkları bahçe için birlikte mücadele edeceklerini, buranın imara açılmasına izin vermeyeceklerini söyledi. Öğrenciler, seslerini duyurabilmek için sosyal medyada #BahçemeDokunma etiketiyle kampanya başlattı.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/iki-lisenin-tek-yesil-alanina-cami-yapilacak_187612.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!