Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Okul için Bağışlanan Araziye Villa Yapılıyor

Kayseri’nin Güneşli Mahallesi’nde köylülerin 1960 yılında Tarım Meslek Lisesi yapımı için bağışladığı yaklaşık 1 milyon metrekarelik alana Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin villa yapma kararı mahalle sakinlerini isyan ettirdi.

yapi.com.tr
Okul için Bağışlanan Araziye Villa Yapılıyor

Güneşli halkının 1960 yılında Tarım Meslek Lisesi olması amacıyla bağışladığı yaklaşık 1 milyon metrekarelik arazi, bir dönem amacına uygun olarak hizmet verdikten sonra okul kapatıldı. 2008 yılında kiralanan arazi bir süre tarımsal faaliyetlerde kullanıldı. Daha sonra yeniden kamuya geçen arazi yapılan düzenleme ile imara açıldı.

Sözcü’den Müslüm Evci’nin haberine göre; Kayseri Büyükşehir Belediyesi Şubat ayında söz konusu araziye 700 villa yapımı için karar alınca Güneşli halkı isyan etti.

CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık, Kocasinan ve Büyükşehir Belediye Meclisi üyeleri ile Güneşli'yi ziyaret ederek, vatandaşlarla bir araya geldi. Güneşli Sakinleri, “Elimizde olsa bir metrekare vermeyiz. Ama devlet güçlü dediğini yapar. Biz yapamayız. Onlar güçlü, alırlar, parsel parsel satarlar bir şey diyemeyiz.” sözleriyle tepkilerini dile getirdi.

Güneşli'de kurulan Tarım Meslek Lisesi'nin mezunlarından olan Güneşli Muhtarı Osman Gözgenç, imara açılan arazinin tarım arazisi olmadığı yönünde sözlerin gerçeği yansıtmadığını ifade ederek, “Burası ‘Tarım arazisi değil' diyorlar. Ben bu okulunun mezunuyum. Uygulamalı olarak tarlada da çalıştım. Taşını da topladım, tohumunu da ektim. Mısır da ektim, pancar da… Burada kümeslerimiz vardı. Bir partide 10 bin civciv çıkartan kuluçka makinemiz vardı. Orada elde edilen ürünler çevre il ve ilçelerin tarım müdürlüklerine satılırdı. Burası tarım alanı değil eğitim kurumu diyorlar. Eğitim kurumu 1 milyon metrekare üzerine mi kurulur? Eğitim kurumu 100 dönüme, 200 dönüme kurulur. Bu milletin aklıyla alay mı ediyorsunuz?” diye konuştu.

Güneşli sakinleri, AKP Kayseri Milletvekili Mehmet Özhaseki'nin Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde söz konusu arazinin bir Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile imara açıldığını belirterek, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç'ın bu vebale ortak olmamasını istedi. Güneşli halkı villa yapılacak çok daha geniş arazilerin olduğunu, verimli toprakların tarım arazisi olarak kalmasını talep ederek, “Bırakın köylü toprağını eksin. Köylü şehre gidip de asgari ücretle köle olmasın.” diye konuştu.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/okul-icin-bagislanan-araziye-villa-yapiliyor_184360.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!