Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İlk Hasankeyfliler Bulundu!

Batman'ın antik ilçesi Hasankeyf'te Japon arkeoloji ekibinin yaptığı kazılarda, 11 bin 500 yıl önceki Neolotik Çağ'a ait, içerisinde insan iskeletlerinin yer aldığı boyalı mezarlar bulundu.

yapi.com.tr
İlk Hasankeyfliler Bulundu!

Batman'da Hasankeyf Kazı Başkanlığı bünyesinde ve Japonya Tsukuba Üniversitesi'nden Prof. Dr. Yutuka Mıyake'nın bilimsel danışmanlığında, 12 uzman ve 6 öğrenci ile 40 işçinin çalıştığı Hasankeyf Höyüğü'nde bu yıl Neolitik dönemine ait 18 boyalı mezar bulundu. DHA'nın haberine göre, Prof. Dr. Yutuka Mıyake, bu höyüğün neolitik dönemin başlangıcına, günümüzden 11 bin 500 yıl önceki döneme denk geldiğini belirterek şöyle dedi:

Hem göçebe hem yerleşik hayat vardı

"Burayı, bölgede ilk kurulan köy olarak biliyoruz. Burada göçebe hayatı yaşanmış. Bir zamandan sonra yerleşik hayata geçilmiştir. Burada çok sayıda yuvarlak evler var. Burada yaşamını sürdürmüşler. 9 metre genişlinde bir yapı bulunuyor. Bu yapı özel bir bina olarak düşünüyoruz. Taban üzerinde dikili taş var. Siirt'te bir höyükte bulunan bir olduğu gibi burada da bir dikili taş bulundu. 30 adet gömü tespit ettik. 11 bin 500 yıllık binadır. Dikili taş; 1.5-2 metre uzunluğunda olduğunu düşünüyoruz. Burada çok görüldü, tabanın altına gömülmüş insan isketeni bulduk. O dönemde mezarlık olmadığı, yaşadıkları yerin altına insanları gömüyorlardı. Kemik üzerinde boya izleri var. Turuncu ve siyah boya ile kemikler boyanmış. 11 bin ila 11 bin 500 yıllarına ait mezar bulundu. 15 Ağustos'ta kazılara başlandı ve 18 insan iskeleti bulundu. Geçen yılla birlikte yaklaşık 80 insan iskeleti tespit ettik."

http://www.yapi.com.tr/haberler/ilk-hasankeyfliler-bulundu_111909.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Ytong Çatı Paneli

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!