Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İlk Lisanslı Güneş Enerjisi Santrali Erzurum'da Açılıyor

2015 yılı sonunda lisans işlemleri tamamlanan Halk Enerji Erzurum GES’te santral kurulumuna başlandı. Türkiye’nin ilk lisanslı güneş enerjisi unvanını alacak santralin haziran ayının sonunda tamamlanması planlanıyor.

yapı.com.tr
İlk Lisanslı Güneş Enerjisi Santrali Erzurum'da Açılıyor

Türkiye sahip olduğu güneş enerjisi potansiyelini ekonomiye kazandırmak için tüm dinamikleriyle var gücüyle çalışıyor. Bu kapsamda en önemli proje, lisanslı güneş enerjisi santrallerinin bir an önce hayata geçmesi.

Solar enerji sektöründe gerçekleştirdiği kurulumlar ve arge çalışmalarıyla öne çıkan Halk Enerji’nin Genel Müdürü Mustafa Atilla, Erzurum GES’in Türkiye solar enerji sektörü için bir milat olduğunu dile getirdi. “Erzurum’daki hava koşulları nedeniyle nisan ayında santralimizin kurulumuna başladık. Haziran ayı sonunda tamamlamış olacağız. Bu proje bizim için önemli olduğu kadar Türkiye için de önemli. Çünkü ilk defa Türkiye enerjisini güneşten lisanslı olarak alıyor olacak” dedi.

"Halktan destek aldık"

Türkiye’nin solar enerji sektöründe önemli bir gelişim kaydettiğini kaydeden Mustafa Atilla; “Yıllar önce, güneş enerjisi konusunda yeterli know-how’ın ülkemizde olmadığı dönemde, Erzurum’da güneş enerjisi santrali olur mu deniliyordu. Biz güneş enerjisinin Türkiye’nin her yerinde kârlı bir yatırım olduğunu ispatlamak için Erzurum’dan başlamak istedik ve tesadüf olarak da Erzurum projesi bize nasip oldu. 5.3 megawatt’lık lisanslı projeye ilave olarak 4 MW’lık lisanssız santrali projeye ekleyerek projemizin boyutunu büyüttük. Bu süreçte de hem Erzurum yerel yönetiminden hem ileri gelenlerinden ve halkından çok önemli destekler aldık” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ilk-lisansli-gunes-enerjisi-santrali-erzurumda-aciliyor_144314.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!