Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İller Bankası Binası'na Yıkım Tehdidi!

Gençlik Parkı ile İtfaiye (Hergelen) Meydanı'nın arasında kalan alanda yapılan camiye meslek odalarının tepkisi sürüyor. Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, İller Bankası binasının tehdit altında olduğunu söyledi.

yapi.com.tr
İller Bankası Binası'na Yıkım Tehdidi!

Candan sözlerine şöyle devam etti: “İller Bankası tescilli bir yapı. Yapı, caminin avlusunun kenarında kalıyor. Aldığımız duyumlara göre İller Bankası binasının cami ile iç içe kalışından bazı yetkililer rahatsız ve yıkılması isteniyormuş. İller Bankası Binası 1937 yılında Cumhuriyetin erken döneminde, Atatürk'ün mimarı olarak ün yapan Seyfi Arkan tarafından tasarlanmıştır.  Kulislerde yapının yıkılmasına yönelik isteklerin olduğunu duymak son derece tedirgin edici bir durum. İller bankası binasının yıkılmasını akıldan geçirmek, akla ziyan bir durumdur. Sürecin takipçisiyiz" dedi.

Candan, "Amaç camii değil, altı alışveriş merkezi üstü cami olsun. Camiinin dört katı otopark, konferans salonları, kültür merkezi, alışveriş merkezileri bulunuyor. İbadethane'de ticarethanenin işi ne? Cami mi? Ticarethane mi? Belli değil. İnanç merkezleri rantla birlikte ele alınıyor. Kent merkezlerinin en değerleri alanları ideolojik olarak kentin muhafazakarlaştırılması sürecine kurban ediliyor” şeklinde konuştu.

“Tescili duruyor mu?”

Ankara 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’na resmi yazı yazdıklarını söyleyen Candan, “İller Bankası binası özgün bir yapıdır, tehdit altında olduğunu düşünüyoruz” dedi. Mimarlar, resmi yazı ile Koruma Kurulu’ndan 5700 kişilik cami ile ilgili alınmış kararları ve projeleri istedi. Ayrıca Kurul’a “İller Bankası” binasını tescilinin kaldırılıp kaldırılmadığını sordu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/iller-bankasi-binasina-yikim-tehdidi_125974.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!