Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İller Bankası Yıkılamaz!

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nin, İller Bankası’nın tescilinin kaldırılarak yıkılmasına yönelik aldığı kararı protesto eden TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi, KORDER, DOCOMOMO_TR, Mimarlar Derneği 1927, Türk Serbest Mimarlar Derneği, Şevki Vanlı Mimarlık Vakfı ortak bir açıklama yaptı.

yapi.com.tr
İller Bankası Yıkılamaz!

İller Bankası önünde yapılan açıklamayı mimarlık örgütleri adına Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan yaptı. Candan, “1933 yılında Atatürk tarafından kurulan İller Bankası, bu binadan şehirlerin alt yapısını imar etmiştir. Bina Koruma Kurulu tarafından tescil edilmiş kültür varlığıdır. Sadece İller Bankası’na sadece Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na sadece Büyükşehir Belediyesi’ne ait değildir, bina hepimizin değeridir. 2005 yılında restore edilen bina sade ve yalın bir dili vardır. Atatürk’ün mimarı olarak bilinen Seyfi Arkan tarafından tasarlanan bina Mimarlık tarihi açısından üniversitelerde ders konusu haline gelmiş, hem de Türkiye’de modern mimarlık eserleri üzerinde 20. sırada yer alacak kadar değerli bir binadır. Böyle bir yapının yıkılması kabul edilemez” dedi.

“İller Bankası için meclis kararında oy birliği affedilemez”

Candan, Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nin oy birliğiyle İller Bankası’nın yıkımına yönelik karar almasını ise şu sözlerle eleştirdi: “İller Bankası’nın meclis toplantısında yıkım kararının oy birliği affedilemez. Cumhuriyetin temsil değeri olan bir değerin yıkılması anlamına gelir. Koruma Kurulu’na yapının tescilinin kaldırılması ve yıkılması noktasında Büyükşehir Belediye meclisi oy birliğiyle görev verdi. Önceki Koruma Kurulu üyelerinin binanın tescilini kaldırmak istemediği için görevden alındığını biliyoruz. Onlar kültürel mirasa saygı duydukları için, bilimin gereğini yaptıkları için görevden alındı.  Şimdi Koruma Kurulu üzerinde baskı var, Koruma Kurulu üyelerinin bilimden, etikten sanattan yana tavır göstereceklerine inanıyoruz. Oybirliği ile Büyükşehir Meclisi’nden alınan karar affedilmez bir suçun kapısını aralamış, Ankara 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'na ağır bir sorumluluk yüklemiştir. Cumhuriyetin temsil mekânı, 20.yy mimari mirasının seçkin mimarlık eserinin korunarak gelecek kuşaklara taşınması sorumluluğu şimdi Koruma Kurulu üyelerindedir.”

Candan, İller Bankası’nın korunması için Türkiye çapında da uluslararası mimarlık örgütleriyle, üniversitelerle birlikte kampanya yürüteceklerini belirtti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/iller-bankasi-yikilamaz_130592.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!