Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Tarihi Binada ‘Kaplamalar Çalındı’ İddiası

Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nden yapılan açıklamada tarihi İller Bankası’nın cephesindeki bakır kaplamaların, yağmurlukların ve su oluklarının çalındığı iddia edildi.

yapi.com.tr
Tarihi Binada ‘Kaplamalar Çalındı’ İddiası

Sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını belirten Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan konuyla ilgili şunları kaydetti: “Büyükşehir Belediyesi, tarihi binaya demir profiller çakarak dış cepheye zarar vermiş, içeride yıkımlar ve sökümler yapmıştı. Tarihi İller Bankası’nı metruk hale getirmek için verilen bu uğraş sonrasında, şimdi de binanın cephesindeki bakır kaplamalar, yağmurluklar ve su olukları çalındı. İller Bankası’nın yıkımı için paravanla kapatarak zemin hazırlamaya çalışanlar şunu iyi bilmelidir. Cumhuriyet dönemi mimarisi İller Bankası’nın yıkımına izin vermeyeceğiz.

Bu bina paravanla çevrilmeden ve korunmaya alınmadan önce bu tür olaylar yaşanmıyordu. Mimarlar Odası Ankara Şubesi olarak tescilli kültür varlığı İller Bankası’nın talan edilmesine olanak tanıyan ve koruyamayanlar hakkında suç duyurusunda bulunuyoruz. Bu kıyımın hesabı yargı önünde sorulacak.” Candan, sorumluğunu yerine getirmeyen birimleri, Kültür ve Turizm Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı’na, UNESCO ve ICOMOS’a da şikâyet edeceklerini de belirtti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tarihi-binada-kaplamalar-calindi-iddiasi_155108.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!