Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İmalat Sektöründe Daralma Hızlandı

İmalat PMI Haziran'da 47.4'e gerileyerek Nisan 2009'dan bu yana en düşük değeri aldı.

yapı.com.tr
İmalat Sektöründe Daralma Hızlandı

İmalat sanayi satın alma yöneticisi endeksi (PMI) Haziran ayında 47.4'e gerileyerek sektörün içinde bulunduğu daralmanın keskin şekilde hızlandığına işaret etti. Dünya'nın haberine göre, imalat sanayi Nisan 2009'dan bu yana en keskin şekilde daralırken, üretim, yeni siparişler ve satın alma aktivitesi belirgin şekilde geriledi.

Markit tarafından İstanbul Sanayi Odası (İSO) için hazırlanan imalat PMI, Mayıs ayında bulunduğu 49.4 düzeyinden 47.4'e geriledi. Endeks art arda dört aydır daralmaya işaret eden 50'nin altı değerler alıyor. İmalat PMI yılın ikinci çeyreğinde ortalama 48.6 değerini alarak 2009'un ilk çeyreğinde görülen 34.5 düzeyinden bu yana ki en düşük değeri aldı.

İmalatçıların aldığı yeni siparişler art arda dördüncü ayda da geriledi. Mayıs ayında 49.4 olan yeni siparişler alt endeksi, Haziran'da Nisan 2009'dan bu yana en düşük değeri alarak 45.3'e geriledi. Şirketlerin ankete verdikleri cevaplar yurtiçi siparişlerin ihracat siparişlerinden daha hızlı daraldığını ortaya koydu.

Art arda altıncı defa daralma kaydeden yeni ihracat siparişleri alt endeksi Mayıs'taki 48.2 düzeyinden Haziran'da 46.3'e geriledi. Yeni siparişlerdeki düşüşe paralel olarak üretim alt endeksi de Nisan 2009'dan bu yana en düşük değeri alarak 49.2'den 45.9'a indi.

İmalat sektöründe girdi fiyatları kura bağlı olarak artarken, uzun dönemli ortalamalardan daha hafif yükseliş kaydetti. İmalatçılar mamul mal fiyatlarındaki artış Mayıs ayına göre yavaşlasa da uzun vadeli ortalamaların üzerinde gerçekleşti. İmalat PMI istihdam, üretim, yeni siparişler, girdi stokları ve tedarikçilerin teslim süreleri alt endekslerinin ağırlıklandırılması yöntemiyle hesaplanıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/imalat-sektorunde-daralma-hizlandi_145482.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!