Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

İmalat sanayinde kapasite kullanımı 1,9 Puan Azaldı

Merkez Bankası tarafından 2012 yılık Aralık ayına ilişkin yayımlanan ''İmalat Sanayi Kapasite Kullanım Oranı'' verilerine göre, geçen yılın Aralık ayına göre 1,9 puan azalarak, yüzde 73,6 seviyesinde gerçekleşti. Kapasite kullanımı tüketim mallarında 1,0 puanlık azalışla yüzde 73,1, gıda ve içeceklerde de 0,2 puanlık azalışla yüzde 72,1 oldu.

yapi.com.tr / AA
İmalat sanayinde kapasite kullanımı 1,9 Puan Azaldı

Merkez Bankası tarafından düzenlenen ve Aralık ayında imalat sanayinde faaliyet gösteren 2 bin 584 işyerinin katılımıyla gerçekleştirilen imalat sanayinde kapasite kullanım oranı sonuçları açıklandı.

Buna göre, geçen yılın Aralık ayında yüzde 75,5 olan kapasite kullanım oranı, 2012 yılı Aralık ayında yüzde 73,6 olarak belirlendi. Kapasite kullanım oranı geçen yılın aynı dönemine göre 1,9 puan azaldı. İmalat sanayi genelinde mevsimsel etkilerden arındırılmış kapasite kullanım oranı bir önceki aya göre 1,7 puan azalarak 74,5 seviyesinde gerçekleşti.

Aralık ayı imalat sanayi kapasite kullanım oranlarında mal gruplarına göre kapasite kullanım oranlarında, geçen yılın aynı ayına göre dayanıksız tüketim mallarında artış görüldü, dayanıklı tüketim malları, yatırım malları, ara malları, gıda ve içeceklerde düşüş gerçekleşti.

Kapasite kullanımı dayanıklı tüketim mallarında 4,9 puanlık azalışla yüzde 71,1, ara mallarında 2,3 puanlık düşüşle yüzde 74,8 ve yatırım mallarında 3,1 puanlık değer kaybıyla yüzde 72,0 seviyesinde gerçekleşti. İkili sektörlere göre en yüksek kapasite kullanım oranı yüzde 81,1 ile makine ve ekipmanlarının kurulumu ve onarımı sektöründe gerçekleşti. Bunu yüzde 79,3 ile ana metal sanayi sektörü takip etti. Kapasite kullanım oranı en düşük alanların başında ise yüzde 56,4 ile diğer imalatlar sektörü geldi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/imalat-sanayinde-kapasite-kullanimi-1-9-puan-azaldi-_103567.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!