Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Sanayi Üretim Endeksi, Eylül Ayında Geçen Yılın Aynı Ayına Göre Yüzde 6,2 Arttı

Sanayi üretim endeksi, Eylül ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 6,2 artarken, ana sanayi grupları sınıflamasına göre, Eylül'de yıllık bazda en yüksek artış yüzde 10,8 ile madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksinde yaşandı.

yapi.com.tr / AA
Sanayi Üretim Endeksi, Eylül Ayında Geçen Yılın Aynı Ayına Göre Yüzde 6,2 Arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2012 yılı Eylül ayına ilişkin sanayi üretim endeksi sonuçlarını açıkladı. Buna göre, Eylül ayında geçen yılın aynı ayına göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 10,8 arttı, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 6,2, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi ise yüzde 4,1 arttı.

Takvim etkisinden arındırılmış endeks, bu yılın Eylül ayında, 2011 yılının aynı ayına göre yüzde 6,2, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayi üretim endeksi de bir önceki aya göre yüzde 3,9 artış kaydetti.

Ana sanayi grupları sınıflamasında aylık bazda yüzde 15,6 artış yaşandı. İmalat sanayi endeksi, Eylül'de geçen yılın aynı ayına göre yüzde 6,2, bir önceki aya göre 20,3 arttı. Aynı dönemde elektrik, gaz buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yıllık bazda yüzde 4,1 artarken, aylık bazda 8,1 azaldı.

Ana sanayi grupları sınıflamasına göre, Eylül ayında yıllık bazda en yüksek artış yüzde 10,8 ile madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksinde gerçekleşti. Söz konusu sektörün endeksinde, aylık bazda yüzde 6 artış belirlendi.

Bu dönemde, yıllık bazda ara malı imalatı endeksi yüzde 5,3, dayanıksız tüketim malı imalatı endeksi yüzde 8,7, enerji endeksi yüzde 5,1, dayanıklı tüketim malı imalatı endeksi yüzde 8,6, sermaye malı imalatı yüzde 4,5 artış kaydetti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sanayi-uretim-endeksi-eylul-ayinda-gecen-yilin-ayni-ayina-gore-yuzde-6-2-artti_102777.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!