Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Boğaziçi Öngörünüm İmar Barışı Kapsamına Resmen Alındı

TBMM Genel Kurulunda kabul edilen; Boğaziçi öngörünümü imar barışı kapsamına alan yasa teklifi bugünkü Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Boğaziçi öngörünüm resmen imar barışı kapsamına alınmış oldu.

yapi.com.tr
Boğaziçi Öngörünüm İmar Barışı Kapsamına Resmen Alındı

İmar barışının kapsamı genişletildi. TBMM Genel Kurulunda kabul edilen 7159 sayılı Karayolları Trafik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun bugünkü Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Emlak Kulisi'nde yer alan habere göre; yeni yasa ile Boğaziçi öngörünüm bölgesinde bulunan bazı mahalleler resmen imar barışına dahil edildi. Böylece bir önceki yasa değişikliğinde imar barışına dahil edilmeyen Beykoz, Üsküdar ve Sarıyer’deki bazı mahalleki yapı sahipleri imar barışından faydalanabilecek.

İmar barışı süresi uzayacak mı?
Son başvuru tarihi 31 Ekim 2018 tarihi olarak duyurulan imar barışı başvuruları gelen yoğun talep üzerine 31 Aralık 2018 tarihine uzatılmıştı. Bu sürenin de sonuna gelindi. Sektör temsilcileri ve vatandaşlar başvuru süresinin yeniden uzatılmasını talep ediyor.

Boğaziçi öngörünümün de başvuruların sona ermesine 3 gün kala kapsama alınması, bu bölgede oturanları da harekete geçirdi. Ancak 3 günlük sürenin başvuru için az olduğunu belirten vatandaşlar da sürenin uzatılmasını istiyor.

Başvurular e-devletten
İmar barışı başvuruları e-devlet üzerinden başvuru formunun doldurulması ile yapılıyor. Başvurunun onaylanmasının ardından ödemenin de 31 Aralık 2018 tarihine kadar gerçekleşmesi gerekiyor. Ödeme de yapıldıktan sonra yapı kayıt belgesi alınabiliyor.

Kanunda şu hükme yer verildi:
"Madde 2- 3/5/1985 tarihli ve 3194 sayılı İmar Kanununun geçici 16 ncı maddesinin dördüncü fıkrasına "Bu Kanun" ibaresinden sonra gelmek üzere "ve 2960 sayılı Kanun" ibaresi eklenmiş ve maddeye bağlı 18/11/1983 tarihli ve 2960 sayılı Boğaziçi Kanununda tanımlanan Boğaziçi sahil şeridi ve öngörünüm bölgesine ait kroki ile sınır ve koordinat listesi ekteki şekilde değiştirilmiştir."

http://www.yapi.com.tr/haberler/bogazici-ongorunum-imar-barisi-kapsamina-resmen-alindi_169594.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!