Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İmar Yönetmeliğine Mimarlardan Tepki

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin geçen kasım ayında çıkardığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca reddedilen İmar Yönetmeliği’ne mahkeme yolu göründü.

yapi.com.tr
İmar Yönetmeliğine Mimarlardan Tepki

DHA'nın haberine göre, Tüccar Kulübü’nde basın toplantısı yapan Proje Üreten Mühendis ve Mimarlar Derneği (PUM-DER) üyeleri, sıkıntıyı dile getirmek için Başkan Aziz Kocaoğlu’dan randevu talep ettiklerini, ancak karşılık alamadıklarını dile getirdi. PUM-DER adına konuşan Levent Bendeş, yönetmeliğin İzmir’e uygun olmadığını defalarca söylediklerini belirtti, “Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, bakanlıktan gönderilen red yazısını kamuoyundan, ilçe belediyelerinden ve meslek temsilcilerinden sakladı. Yazı yokmuş gibi ufak değişiklikler ile yeni meclis kararı aldı. Böyle olunca kaos yeniden başladı. 6-7 aydır alamadığımız ruhsatlarımız hala verilmedi. Kazanılmış haklarımız yok sayılıyor. Mağdur insan sayısı binlere ulaştı. Bu durum hukuksal bir sorun haline geldi ve çözülmeli. Büyükşehir bizi duymamakta ve bürokratlar karşımıza çıkmamaktadır. Önceki imar yönetmeliğin uygulanması lazım. Bunu ilçe belediyelere anlatamıyoruz” dedi.

Kriz derinleşecek

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan 6306 sayılı kanun gereği, Büyükşehir Belediyesi’nin bir yıl içinde yeni yönetmelik hazırlaması gerektiğini belirten Bendeş, bu sürenin mayıs sonunda dolduğunu, yeni yönetmelik yapılmadığı için haziran ayı itibariyle Bakanlığın Planlı Alanlar TİP İmar Yönetmeliği hükümlerinin geçerli olacağını söyledi. Bu durumda yeni bir krizle karşılaşacaklarını belirten Bendeş, “Bakanlığın TİP İmar Yönetmeliği, İzmir’in yapısına uygun değil. Kriz daha da derinleşecek. Bu duruma son verilmelidir. Yeni yönetmelik bir an önce hazırlanmalıdır” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/imar-yonetmeligine-mimarlardan-tepki_108680.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!