Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İzmir’in Vizyon Projesine ÇED Şoku!

Teşvik tartışmaları ile gündeme gelen İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin en önemli projesi Gaziemir Fuar Alanı inşaatında ÇED şoku yaşandı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, belediyenin teşvik talebinde bulunduğu yeni fuar alanını ‘tema alanı’ ilan etti. Buna göre, belediye ÇED raporu almak için yeni bir süreç başlatmak zorunda kalacak.

yapi.com.tr
İzmir’in Vizyon Projesine ÇED Şoku!

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun çok önem verdiği, belediyenin en önemli projeleri arasında yer alan Gaziemir’deki Yeni Fuar Alanı için şok bir karar alındı.  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 330 bin metrekare alanda inşaat çalışmaları devam eden projenin bulunduğu alanı ‘tema alanı’ ilan etti. Böylece fuar projelerinde gerekmeyen Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) Raporu alma zorunluluğu ortaya çıktı. Belediyenin, teşvik için başvuru yaptığı projeye destek verilmesi için ÇED sürecinin tamamlanması gerekecek. Ayrıca, ÇED alınmadığı için şu anda inşaat çalışmaları devam eden projenin durdurulması da gündeme gelecek.

Bakanlık ÇED raporu sordu

Büyükşehir Belediyesi’nin bürokratları teşvikten yararlanmak için Ekonomi Bakanlığı’na başvuru yaptı. Ege'de Son Söz'ün haberine göre, teşvik başvurusu sırasında istenen belgeler arasında istenen ‘ÇED gerek yoktur’ yazısı talep edildi. Belediye bunun üzerine Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü’nden yazı istedi. Belediye, müdürlüğe yazdığı yazıda bakanlığın istediği belgenin kendilerine verilmesini talep etti. Müdürlük, ÇED gerek yoktur yazısını vermek yerine Ankara’ya görüş sorma kararı aldı. Müdürlüğün ilgili birimleri üst yazı ile Bakanlık Hukuk Müşavirliği’ne ‘ÇED gerekli değildir raporu isteniyor, ne yapalım’ diye sordu. Bakanlık ise, fuar alanı inşaatının bulunduğu yeri apar topar ‘tema alanı’ ilan ederek ÇED raporu alınması gerektiğine karar verdi. Yazı, daha sonra İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne tebliğ edildi.

İnşaat duracak mı?

ÇED raporunun istenmediği fuar projeleri Türkiye’nin birçok yerde devam ederken İzmir için başlatılan süreç belediyede şok etkisi yarattı.Yazının ardından inşaatı şu anda devam eden fuar alanının teşvikten yararlanması için ÇED süreci yaşanacak. Düzenlenen ÇED raporu yeniden Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın onayına sunulması gerekiyor. Bakanlığın onaylamasının ardından belediye Ekonomi Bakanlığı’nın istediği süreci tamamlamış olacak. İnşaat süresi 550 gün olan proje için başlatılacak ÇED sürecinin daha uzun sürebileceği ifade ediliyor. Belediye şu anda teşvik çıkmazına girerken en çok merak edilen konu ise inşaatın durdurulup durdurulmayacağı. Şu anda ÇED raporu alınması gereken yerde ve tema alanında çalışmalar yapan belediyeye inşaatın durdurulması tehlikesi ile karşı karşıya kaldı. Belediye yetkilileri, inşaatın ruhsatının olduğunu, çalışmaları durdurmayacaklarını söyledi. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nden gelebilecek ‘inşaatı durdurun’ kararına gerekirse dava açacaklarını dile getirdi.

Yeni fuar alanında neler olacak?

Toplam 337 bin metrekare üzerinde projesi hazırlanan Yeni Fuar Alanı’nda, sergi holleri, seminer salonları, geniş otoparkı ve sosyal donatı alanları ile uluslararası standartlarda olacak. Yeni fuar kompleksinde yapılacak seyir kulesi, fuar katılımcı ve ziyaretçilerine farklı bir ortam sunarken, amfitiyatro şeklinde hazırlanan meydanı, fuarlar süresince çekim merkezi haline gelecek. İlk etapta 110 bin metrekare alan üzerinde 7 sergi holü yapılacak. Yapılacak hol, tek ya da aynı anda birden fazla fuara hizmet verebilecek şekilde teras şeklinde tasarlanacak ve birbirlerine geçişleri olacak. Fuarda 93 bin metrekarelik kapalı otopark alanı yapılarak ziyaretçi ve katılımcıların hizmetine sunulacak. Fuar alanında ayrıca, 12 bin metrekarelik fuar sokağı, 865 metrekarelik seminer salonu yer alacak. Fuar alanı içinde 11 bin 300 metrekarelik alanda kafeterya, restoran ve idari binalar bulunacak. Toplam inşaat alanı 240 bin metrekare olacak. Yeni fuar kompleksi projesinde daha sonra gelebilecek talepleri karşılamak amacıyla, 2'nci etapta kullanılmak üzere 70 bin metrekarelik bir rezerv alanı oluşturuldu. Rezerv alanı haricinde ayrıca, 42 bin metrekarelik bir alan da ilerideki süreçte otel ve kongre merkezi yapılması amacıyla ayrıldı. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 26 milyon lira kamulaştırma bedeli ödeyerek fuarcılık için hazırladığı komplekste '365 gün fuarcılık' hedeflendi. Şehir içi ulaşım, konaklama ve hizmet alanlarına yakın konumuyla, fuar katılımcılarının yanı sıra kentliler de yeni fuar alanına kolayca ulaşabilecek. Fuar Alanı inşaatı 550 günde tamamlanacak. Proje tamamlandığında kamulaştırmalar da dahil yaklaşık 400 milyon TL’lik yatırım yapılmış olacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/izmirin-vizyon-projesine-ced-soku_108137.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!