Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

IMF: Türkiye'deki Sığınmacı Sayısı Artabilir

Uluslararası Para Fonu (IMF), Türkiye'nin de aralarında bulunduğu Orta, Doğu ve Güneydoğu Avrupa (CESEE) ülkelerine ilişkin değerlendirme raporunu yayımladı. Raporda, ayrıca bölgedeki aşağı yönlü risklerin daha belirgin hale geldiği ve Türkiye’deki sığınmacı sayısının gelecek dönemde artabileceği uyarısında bulunuldu.

yapı.com.tr/AA
IMF: Türkiye'deki Sığınmacı Sayısı Artabilir

IMF'nin Orta, Doğu ve Güneydoğu Avrupa Bölgesel Ekonomik Sorunlar Raporu'da, CESEE ülkelerinin düşük dış talebe rağmen büyümeyi sürdürdüğü ve  işsizlik oranlarının finansal kriz öncesindeki seviyelere gerilediği belirtildi.

Bölge ülkelerinin tüketim odaklı büyümesinde genişlemeci para  politikaları, iyileşen finansal şartlar ve yükselen ücretlerin önemli rol  oynadığı anlatılan raporda, yatırımların ise düşük kalmaya devam ettiğine işaret  edildi.

Kısa vadede güçlü iç talebin bölge ülkelerinin büyümesini desteklemeyi  sürdüreceği kaydedilen raporda, şu görüşlere yer verildi: "2016’da Rusya, Ukrayna, Moldova ve Beyaz Rusya'dan oluşan Bağımsız  Devletler Topluluğu (CIS) haricindeki CESEE ülkeleri yüzde 3-4 civarında  büyüyecek. Diğer taraftan, Rusya ekonomisi geçen yıl düşen petrol fiyatları ve  yaptırımlar nedeniyle sert şekilde daraldı. Diğer CIS ülkeleri, siyasi ve  finansal sıkıntıların yanı sıra Rusya’daki talebin düşmesinden zarar gördü."

"Riskler belirginleşti"

IMF raporunda, ayrıca Orta, Doğu ve Güneydoğu Avrupa bölgesindeki  aşağı yönlü risklerin daha belirgin hale geldiği kaydedildi.

Avro Bölgesi, ABD ve yükselen piyasalardaki düşük büyüme ile sıkılaşan  küresel finansal şartların dalgalanmalar yarattığı vurgulanan raporda, “Ayrıca,  siyasi belirsizlik ve istikrarsızlık bölge genelinde artış gösterdi. CESEE  ülkeleri, dalgalı sulara doğru ilerlerken, politikalar ekonomiyi desteklemeye  devam etmeli” denildi.

IMF raporunda, bölgedeki ülkelerin negatif şoklara karşı hazırlıklı  olması gerektiğine işaret edilirken, böyle bir durumda başvurulacak ilk aracın  para politikası olmasıyla birlikte mümkün olan yerlerde mali tedbirlere de  başvurulması tavsiyesinde bulunuldu.

Aynı zamanda, iş gücü piyasasını ve yatırımları iyileştirecek büyüme  dostu reformlara öncelik verilmesine ihtiyaç duyulduğu vurgulanan raporda,  tasarrufların artırılmasının da büyük önem taşıdığı dile getirildi.

Raporun Türkiye'ye ilişkin bölümünde güçlenen iç taleple büyümeye  devam eden ekonominin, destekleyici politikalar ve gevşetilen makro ihtiyati  düzenlemelerden de faydalandığı belirtildi.

Suriyeli sığınmacıların ekonomiye etkilerinin ise birkaç farklı alanda  hissedildiğine işaret edilen raporda, şunlar kaydedildi: “Sığınmacıların çoğu kampları 2014’ün sonuna doğru terk ederek, iş  gücüne katılmaya başladı. Bu durum, Suriye sınırına yakın bölgelerdeki niteliksiz  iş gücü üzerinde baskı yarattı. Türkiye, AB ile gerçekleştirilen görüşmeler  sonrasında Ocak 2016’dan itibaren sığınmacılara bazı kısıtlamalar çerçevesinde  yasal çalışma izni vermeye başladı. Bazı veriler, sığınmacıların Türkiye  ekonomisine küçük ölçekli yatırımlar getirdiğini gösteriyor”.

IMF raporunda ayrıca Türkiye’deki sığınmacı sayısının gelecek dönemde  artabileceği uyarısında bulunuldu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/imf-turkiyedeki-siginmaci-sayisi-artabilir_144590.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!