Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu: Herkes Müteahhit Olabiliyor

İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) müteahhitlik meslek grubunu tanımlayan bir ölçüt olmadığını, bu eksiklik nedeniyle inşaat iş kolu ile uzaktan ve yakından ilgisi bulunmayan hemen herkesin müteahhit olabildiğini bildirdi.

yapi.com.tr / AA
İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu: Herkes Müteahhit Olabiliyor

İMKON'dan yapılan yazılı açıklamada, müteahhitlik mesleğini disiplinize edecek, kamu kuruluşları ile sektör arasında köprü olabilecek sivil bir meslek odasının kurulması gerektiği belirtildi. Mevcut yasalara göre, maliye, ticaret, sanayi odalarına kayıt yaptıran herkesin müteahhitlik hizmetleri verebildiğine dikkat çekilen açıklamada, ''42 yıldır oda kurulması için mücadele veren inşaat müteahhitlerinin bu haklı serzenişine destek veren Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'ın bu konudaki beyanına katılıyoruz'' denildi.
     
Müteahhitliğin uzmanlık isteyen bir meslek grubu olduğu ifade edilerek, Türkiye'de bu hizmeti verebilecek olanların tanımlandığı bir yasal düzenlemenin bulunmadığı bildirildi.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

''Müteahhitlik meslek grubunu tanımlayan bir ölçüt yoktur. Bu eksiklik nedeniyle inşaat iş kolu ile uzaktan ve yakından ilgisi bulunmayan hemen herkes müteahhit olabilmektedir. Bu durum başta deprem güvenliği olmak üzere bir çok sakıncalar doğurmaktadır. Ülkemizde yalnızca kamu sektörüne iş yapan müteahhitlere iş bitirme verilmektedir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan müteahhitlik belgesi alan 91 bin 400 firma bulunmaktadır. Özel sektörde karnesiz çalışan müteahhit sayısının 200 binin üzerinde olduğu bilinmektedir. Bu sayı 27 AB ülkesindeki toplam müteahhit sayısından daha fazla olduğu düşünülmektedir. Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'ın verdiği bu desteğe Ticaret Odalarından sorumlu Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı'dan da destek beklediğimizi ifade ederiz''.

http://www.yapi.com.tr/haberler/insaat-muteahhitleri-konfederasyonu-herkes-muteahhit-olabiliyor_103031.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!