Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İnciraltı, Bina Ormanına Dönüştürülmek İsteniyor!

EXPO projesinin İnciraltı Kent Ormanı'nı “talan edeceği”ni söyleyen Güzelyalı Halk Forumu fırtına nedeniyle kampı erken bitirdi: "Bir şehrin akciğerlerini söküp almak isterseniz, doğa buna misliyle yanıt verir".

yapi.com.tr
İnciraltı, Bina Ormanına Dönüştürülmek İsteniyor!

EXPO projesiyle İnciraltı Kent Ormanı'nın “talan edileceği”ni açıklayan İzmir Güzelyalı Halk Forumu’nun çağrısıyla 17 Ağustos Cumartesi günü İnciraltı Kent Ormanı’nda kamp gerçekleşti.

Bianet'in haberine göre, Güzelyalı Halk Forumu, haftasonu sürmesi planlanan kampın Cumartesi günü yaşanan fırtına nedeniyle erken bittiğini açıklarken “Anlatmak istediğimiz tam da buydu. Bir şehrin akciğerlerini söküp almak isterseniz, doğa buna misliyle yanıt verir” dedi.

İzmir EXPO 2015'i kaybetmişti

160 yıldır düzenlenen EXPO "exposition" kelimesinin kısaltılmışı,  “Dünya Sergileri”  veya "Dünya Fuarı" olarak da bilinen bir organizasyon.İlk kez 1851 yılında Londra'da düzenlenen EXPO beş yılda bir, seçilen kentlerde her seferinde farklı bir tema ile düzenleniyor.

2020 için İzmir aday kentlerden biri ve seçilen tema ise “Daha iyi bir dünya için yeni yollar / Herkes için sağlık”. İzmir  EXPO 2015 için de aday olmuş ancak, Uluslararası Delegeler Birliği  İtalya'nın Milano kentinde yapılmasına karar vermesiyle kaybetmişti.

İzmir Güzelyalı Halk Forumu ise EXPO projesiyle İnciraltı Kent Ormanı'nın “talan edileceği”ni açıkladı. Konuya dikkat çekmek için 30 Haziran’da  burada bir piknik yaptı ve 17 Ağustos’ta da projeyi protesto için kamp düzenledi.

"Doğal afete şahidiz, üstüne kentsel afetler yaratmayalım"

Saatte 75 km’ye varan fırtına “ağaç gövdelerinin siper alınmasıyla” kazasız belasız atlatıldı. "Peki Güzelyalı Halk Forumu neden oradaydı?" Kendi sitelerinde bu sorunun cevabını şöyle veriyorlar:

“Şehir Plancıları Odası’nın ayrıntılı raporuyla gördük ki Expo, kentsel rant sermayesinin Truva atı olmuş. Şu an şehir içinde kalan tek tarım arazisi İnciraltı’ndaki Bahçelerarası mevkii, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 1/25 000 ölçekli planında imara açılmış. Avm, rezidans, otel yerleri bile hazır!"

“Bir de video hazırlanmış. Fütüristik bir kâbusu andıran videoda yok yok! Teleferikler, yat limanları, hızlı ulaşım vs. Kent ormanı-yüzde doksan yedisi sonradan sökülecek-prefabrik yapılaşma istilasına uğramış.Bir bina ormanına dönüştürülmüş.Fuarın teması da ‘Herkes için sağlık’. Her şey bitince de orman, kent temalı bir park olarak şehre kazandırılacakmış.”

“İzmir ticaret şehridir, EXPO ile herkes kazanacak” söylemlerine karşı Forum, kampta yaşadıkları fırtınaya işaret ederek “Biz doğal afetin ne olduğuna şahidiz. Bir de üstüne kentsel afetler yaratmayalım” diyor.

“İnciraltı’nın ne olduğuna, dönüşecekse nasıl dönüşeceğine şehir halkı karar vermeli.Başka bir İnciraltı, başka bir dünya mümkün. Biliyoruz.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/inciralti-bina-ormanina-donusturulmek-isteniyor_111665.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!