Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

İndere İkinci Hasankeyf Olmasın

Tunceli’nin Mazgirt ilçesinde arkeolojik sit alanı olan İndere Bölgesi'ne yapılmak istenen taş ocağının yüzyıllardır çevre köylerde süren yaşamı sona erdireceğini ifade eden bölge halkı, "İndere 2'nci Hasankeyf olmasın, yaşadığımız toprakları terk etmek istemiyoruz." dedi.

yapi.com.tr
İndere İkinci Hasankeyf Olmasın

Tunceli’nin Mazgirt ilçesine bağlı Akpazar beldesinde bulunan, içerisindeki mağaralar nedeniyle arkeolojik sit alanı olarak tescil edilen İndere Bölgesi’ne taş ocağı yapılmak isteniyor. Bu karara karşı haftalardır mücadele veren bölge halkı, yaptığı açıklamada, "İkinci Hasankeyf olmak istemiyoruz. Bize destek olun" çağrısında bulundu.

BirGün’den Hüseyin Şimşek’in haberine göre; eski yerleşim yeri ve mezarlık özelliklerine sahip olduğu için Erzurum Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu kararıyla 1'nci derece arkeolojik SİT alanı ilan edilen ve yıllardır bölge halkının ziyaret alanı olan İndere, hammadde üretimi için beş yıllığına Karayolları 8'nci Bölge Müdürlüğü’ne verildi. Bu alanda yıllardır taş ocağı yapılması için girişimlerde bulunulduğunu, halkın mücadelesi sonucunda geri adım atıldığını ifade eden bölge halkı, taş ocağına yeniden engel olmak istediklerini söyledi.

Tarihi alanları yok edecek
İndere Bölgesine yürüme mesafesinde bulunan Güneyharman köyü sakini Soner Alim, "Biz kimsenin yaşam alanının, inanç alanlarının, kültürel alanlarının yıkıma uğratılmasını istemeyiz. Kimse de bizim alanlarımızı yok etmek için tarihi bölgeleri yıkmasın." dedi.

Güneyharman Köyü'nde yaşamını sürdüren Kenan Samut da İndere'nin taş ocağı olarak kullanılmasının mümkün olmadığını ifade ederek, “Bu taşocağı kararına karşı sonuna kadar mücadeleyi sürdüreceğiz." dedi.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/indere-ikinci-hasankeyf-olmasin_180977.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!