Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Arkeolojik Sit Alanına Taşocağı

Tunceli’nin Mazgirt ilçesinde bulunan ve 1. derece arkeolojik SİT alanı ilan edilen İndere bölgesine taş ocağı kurulması için ruhsat verildi.

yapi.com.tr
Arkeolojik Sit Alanına Taşocağı

Tunceli’nin Mazgirt ilçesine bağlı Kızılkale ile Akpazar Beldesi’ne bağlı Karabulut, Güneyharman ve Obrukkaşı  köylerinin arasında bulunan İndere bölgesi, kaya mezarları ve eski yerleşim alanı olmasından dolayı 2011 yılında  Erzurum Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından tescillenerek 1. derece arkeolojik SİT alanı ilan edildi.

Cumhuriyet’ten Kayhan Ayhan’ın haberine göre; köy muhtarlarına gönderilen yazıda 10 hektarlık alanın hammadde üretimi için 5 yıllığına Karayolları 8. Bölge Müdürlüğü’ne verildiği belirtildi.

Karabulut Köyü muhtarı Soner Bulat, köyleri için önemli olan bölgede taş ocağı kurulmasını kabul etmeyeceklerini söyledi. Bulat, “Su kaynaklarımız oradan geliyor. Meralarımızın bir kısmı orada. Tarihi yerlerimiz, bizim ziyaretlerimiz var orada. Bu nedenle inançsal olarak da kutsal bir yer bizim için. Taş ocağı açıldığı zaman buralar yok olacak. Hafriyat kamyonları çalışacak, bu bizim için tehlike oluşturacak. Ekili alanlarımıza zarar verecek.” diye konuştu.

Köylüler olarak dilekçe yazdıklarını da kaydeden Bulat, “Karayolları 8. Bölge Müdürlüğü’ne ulaştıracağız. Daha önce de burada taş ocağı açmak istediler ancak bizim tepkimiz nedeniyle vazgeçtiler. Umarım bu sefer de öyle olur. Yetkililerin sesimizi duymasını istiyoruz.” diye konuştu.

Urartulardan Hititlere
Taş ocağı açılmak istenen yerin inançsal olarak önemli bir yer olduğunu hatırlatan köylüler ise, “Bölgenin tarihinin Uratulardan, Hititlere kadar uzandığını biliyoruz. Hasankeyf gibi burasının da yok edilmesini istemiyoruz. Burası ikinci Hasankeyf olmasın.” diyerek tepkisini dile getirdi. 

Güneyharman köyü muhtarı Önder Alim de, taş ocağı planlanan yerin köylerinin kuzeyinde yer aldığını ve köylerine rüzgarın kuzeyden geldiğini belirterek, “Köyümüz için kirliliğe neden olacak. Hayvancılık ve tarımla geçiniyoruz. Mıcır ocağı açılırsa biz burada yaşayamayız. Tunceli müze müdürü ile de görüştük. Kazı başlatacaklarını söylediler. Oranın bozulmamasını istiyoruz.” ifadelerini kullandı. 

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/arkeolojik-sit-alanina-tasocagi_180875.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!