Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Çöçelli Köyü Taşocağı İstemiyor

Kahramanmaraş’ın Çöçelli köyünde yapılması planlanan taşocağına ÇED olumlu kararı verildi. Köy halkı, “Deprem bölgesindeyiz. Dinamitler patlıyor. Geri dönüşü olmayan zararlar doğacak.” dedi.

yapi.com.tr
Çöçelli Köyü Taşocağı İstemiyor

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde bulunan ve deprem bölgesinde yer alan Çöçelli köyünde yapılmak istenen taşocağı için hazırlanan Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) Raporu onaylandı, bölge halkının görüşüne açıldı.

BirGün’de yer alan habere göre; ÇED sürecinin tamamlanmasının ardından taşocağının geri dönüşü olmayan zararları ile karşı karşıya kalacaklarını ifade eden bölge halkı, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı (CİMER) aracılığıyla projenin iptalini istedi. CİMER’e başvuran bölge halkı, “Köyde geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Taşocağının olduğu yerleşim alanlarında orman alanları azalır; yağışlar ise su baskınları, sel ve toprak kayıplarına neden olur.” dedi.

 

 

Bölgede sık sık deprem olduğunu ve taşocağı için dinamit patlatıldığını anımsatan bölge halkı, CİMER’e yaptığı başvuruda şu ifadelere yer verdi: “Taşocağı, patlamalar sonucunda mağara sistemlerini bozar, çökmelere ve su yollarının değişmesine, suyun derinlere karışmasına neden olur. Bu da su kaynaklarını kullanan çiftçilerimizin zarar görmesine neden olacaktır. Patlama sonucu oluşan sarsıntılar ile zaten birinci derece deprem bölgesi ve fay hattı üzerinde olan köyümüzde depremlere davetiye çıkacaktır. Köyümüzde bulunan Bağlama Gölü, Gaziantep’in de içme suyunun bir kısmını karşılamaktadır. Bağlama Gölü’nde endemik bitki ve hayvan türleri bulunmaktadır. Bu nedenle köyümüzde taşocağı yapımını istememekteyiz.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/cocelli-koyu-tasocagi-istemiyor_180048.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!